banner461
banner195

78/lik Ayakkabı Tamircisi Dedenin Bu Günlerde İşi Yoğun

Nevşehir'de ayakkabı tamirciliği yapan 78 yaşındaki Necati Bayrakçeken dedemiz tam tam 22 yıldır ayakkabı tamirciliği ile uğraşıyor.Kışın gelmesiyle işlerinde gözle görülür bir hareketlilik sağlanmış gözüküyor.Bir zamanlar Nevşehirin en popüler mesleklerinden gösterilen ayakkabı tamirciliği artık günümüzde yok olan meslekler arasında yer alıyor.

78/lik Ayakkabı Tamircisi Dedenin Bu Günlerde İşi Yoğun
07 Aralık 2012 Cuma 14:53

banner143
banner134

 Nevşehir Merkez ilçe Lale Caddesi'nde 22 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan 78 yaşındaki Necati Bayrakçeken kış mevsimi ile birlikte ayakkabı tamir işlerininde bir nebze olsun arttığını söyledi.

 

Nevşehir’de 22 yıldır ayakkabıcılık yapan Necati Bayrakçeken, evde kullanılmayan deri ayakkabıları yeni ve kullanılır hale getiriyor.

 

Kışın gelmesiyle daha fazla yıpranan ayakkabıların atılmamasını ve bakımlarının ertelenmemesi gerektiğini söyleyen ayakkabı tamircisi 78 yaşındaki Necati Bayrakçeken dedemiz, eski ayakkabıların fabrikadan çıkmış gibi yenilenebileceğini ifade etti.

 

Lale Caddesi'ndeki dükkanında 1970'li yıllarda ağabeyiyle birlikte ayakkabı imalatı da yaptıklarını belirten Bayrakçeken, teknolojinin gelişmesi ve fabrika ürünü ayakkabıların piyasada daha geniş yer bulmasıyla birlikte maliyetini kurtarmadığı ve talep olmadığı için imalat işini bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Vaktiyle tadilat işlerini yetiştiremeyen Bayrakçeken, şimdilerde günde üç veya dört ayakkabı ancak tamir edebiliyor. Çin malı düşük kaliteli ayakkabıların, el emeği ayakkabılara tercih edildiğini söyleyen Bayrakçeken; "Piyasa ucuz kalitesiz Çin malı ayakkabılarla dolu.

Çırak bulmakta zorluk çektiklerini belirten Bayrakçeken gençlerin bu mesleğe ilgi duymamasına da hak veriyor. Kendi çocuklarını da farklı meslek gruplarına yönlendirdiğini söyleyen Bayrakçeken "Çocuklarını ayakkabı tamirciliğine yönlendirmeyen ailelerde haklı. Çünkü bu meslekle ev geçindirilmesi imkansız. Ayakkabı tamirciliği bizimle birlikte birkaç yıl içinde maziye karışır" dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.