banner461

Avanoslu Selahattin Küçükdağ Ölümünün 46. Yılında anıldı

Avanoslu Halk Müziği Sanatçısı Selahattin Küçükdağ ölümünden 46 yıl sonra Avanos Belediye Başkanlığına ait Toplantı Salonunda düzenlenen program ile anıldı.

banner15
Avanoslu Selahattin Küçükdağ Ölümünün 46. Yılında anıldı
07 Şubat 2019 Perşembe 13:10

banner143
banner134

Kaymakamlıkça düzenlenen anma programında, hayata gözlerini yumduğu 1973 yılına kadar 22 taş plak çıkartan ve okuduğu türkü ile Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün beğenisini kazanan Küçükdağ'ın hayat hikâyesi anlatıldı, eserleri seslendirildi.

Programda konuşan Kaymakam Murat Çağrı Erdinç, Kapadokya bölgesinin ve Avanos'un tanıtımında kültürel ve yerel değerlere sahip çıkmanın önemine değinerek, sanatçının yeni kuşaklar tarafından da tanınması için anma programı düzenlediklerini belirtti.

Ayrıca "Temennimiz Avanoslu Selahattin başta olmak üzere bu topraklara ve insanlara hizmet eden herkese layık olduğu değerin verilmesidir" dedi.

Araştırmacı yazar Dr. Mehmet Kılıç ise yaptığı konuşmada, Küçükdağ'ın geride bıraktığı başarılı çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi paylaşarak, "Küçükdağ, Avanos'ta yetişmiş önemli saz ve söz sanatçılarındandır.

Kendisi doldurduğu taş plaklarla sevilen ve dinlenen bir sanatçı olmuştur. Pek çok türküsü TRT repertuvarına girmiştir" ifadelerini kullandı.

Sinevizyon gösterisinin ardından mahalli sanatçılar, Kükçükdağ'ın türkülerini seslendirdi.


Kaynak: MHA
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.