banner461
banner195

Botox Nedir Ve Hangi Hallerde Yapılmalı?

Nevşehir İ. Şevki Atasagun Devlet Hastanesi Doktorlarından, Dermatolog Uzm. Dr. Orhan Demirer, günümüzde bayanların en çok tercih ettiği uygulamalar arasında bulunan Botox ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Botox Nedir Ve Hangi Hallerde Yapılmalı?
18 Kasım 2013 Pazartesi 10:36

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İ. Şevki Atasagun Devlet Hastanesi Doktorlarından, Dermatolog Uzm. Dr. Orhan Demirer, günümüzde bayanların en çok tercih ettiği uygulamalar arasında bulunan Botox ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Uygulamanın hangi durumlarda yapılabileceğinden tutunda, botox uygulamasının nasıl yapılması gerektiğine dair Nevşehirli bayanları aydınlatıcı bilgilere açıklamalarında yer veren Dermatolog Uzm. Dr. Orhan Demirer’in botox uygulamasıyla ilgili uyarıları ve açıklamaları şöyle:

Botox (botoks) nedir? Botox, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilen, doğal ve saflaştırılmış bir proteindir. Botox uygulaması zamanla yüzde oluşan kırışıklıkları ve çizgileri azaltan cerrahi olmayan, basit ve hızlı bir uygulamadır. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler vasıtasıyla uygulanır. Botox kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etki gösterir. Botox'un etkisi sadece uygulandığı bölge ile sınırlıdır, uygulama alanı dışındaki bölgelerde herhangi bir etki göstermez.

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüz, kızdığımız, üzüldüğümüz, şaşırdığımız zamanlarda deri altındaki kaslarımız hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanması sonucunda yüzümüzde zamanla kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıkların derecesi kişinin mimiklerini kullanma sıklığına, deri ve kas yapısına, güneşe maruziyet süresine,  yaşa ve cinsiyete göre farklılıklar gösterebilir.

Uygulama nasıl olur?

Hekim yapılacak işlemde en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Anestezi gerektirmeyen bu işlemde bazı hastalara hassasiyete göre bazen anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulama yapılacak olan her bölgeye çok az miktarda Botox (botoks) enjekte edilir. Uygulama süresi yaklaşık olarak 10 dakikadır. İşlem sonrasında kişi normal aktivitesine hemen geri dönebilir.

Botox'un etkisi ne kadar sürer?

Etki uygulamayı takiben 3-7 gün içerisinde başlar, 15. günde ise en üst düzeye ulaşır. Klinik olarak etki süresi 3-6 ay kadardır. Botox aynı bölgeye düzenli olarak 2 yıldan uzun süreyle uygulandığı zaman kalıcılık etkisinin arttığı tespit edilmiştir.

Botox hangi bölgelere uygulanır?

Botox sık olarak kullanıldığı alın, kaş arası, göz kenarları (Kaz ayakları) yanı sıra kaşlar (Kaş kaldırma), burun (Burun kaldırma), boyun, dudak (Dudak üzerindeki kırışıklıklar), çene gibi bölgelerde de başarı ile uygulanmaktadır. Ayrıca el, ayak ve koltukaltı için bölgesel terleme tedavisinde ve migren tedavisinde de kullanılmaktadır.

Botox'u kim uygulamalı?

Botox yüz mimik kaslarını ve anatomisini bilen hekim tarafından yapılmalıdır. Becerikli bir botoks uygulayıcısı ile bir teknisyen arasındaki fark göz kapağı düşüklüğü gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir

Botox sizin için uygun mudur?

Hamile ve emziren kadınlar dışında kırışıklığı olan herkese uygulanabilir.

Yan etkisi var mıdır?

Tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında yan etkisi çok azdır. Nadir olarak, baş ağrısı, enjeksiyon alanında hafif kızarıklık, yanlış yere uygulama sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülebilir.

Botox uygulamaları ağrılı mıdır?                              

Kısa süreli olarak çok az batma hissi duyulur, birçok kişi bunu sinek ısırığına benzetir. Ağrı hissini azaltmak için işlem öncesi anestetik bir krem veya soğuk uygulaması yapılır. Uygulama sırasında hissedilen ağrı, kişiye göre değişir, ancak tedaviden sonra acı hissi kalmaz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.