banner461
banner195

Bu Pazar Günü Berat Kandili

Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk Berat Kandili'nin yapılacak samimi tövbelerle insanı arındıran çok önemli bir kandil olduğunu bildirdi.

Bu Pazar Günü Berat Kandili
21 Haziran 2013 Cuma 18:43

banner143
banner134

Nevşehir İl  Müftüsü Yakup Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, İslam aleminin özlediği ramazan ayına adım adım yaklaştığımızı kaydetti.

Üç aylardan ikincisi olan Şaban ayının ortasına gelindiğini hatırlatan belirtenY akup Öztürk, şöyle devam etti:
"Bu mübarek ayın 14'ünü, 15'ine bağlayan gece kandil gecelerimizden Beraat'tır. 23 Haziran akşamı bu mübarek geceyi birlikte idrak edeceğiz. Berat kelimesi suçtan, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelir. Berat Kandili, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlüğe ve beraatımıza kavuşacağımız güzel bir gece olacaktır. Berat Kandili, yapacağımız samimi tövbelerle bizi arındıran çok önemli bir kandildir."

23 Haziran Pazar gecesi Berat Kandili

Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır...

23 Haziran Pazar akşamını Pazartesi gününe bağlayan gece Berat Kandili. Gece ile ilgili Sorularla İslamiyet sitesinde yer alan haber şöyle:

Duhan Sûresinin 2., 3. ve 4. âyetlerinin Berat Gecesinden bahsettiği bildirilmektedir. Âyetlerin meali şöyle:
 
"O apaçık kitaba and olsun ki, biz onu gerçekten mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız. Bütün hikmetli işler o gecede tefrik olunur."

Bu âyetler hakkında iki görüş vardır. Çoğu tefsir bilginlerinin görüşüne göre, bu mübarek gece Kadir Gecesidir. İkrime bin Ebi Cehil'in de dahil olduğu bir grup alim ise; bu gecenin Berat Gecesi olduğunu söylemişlerdir. Her iki tefsiri birleştiren diğer bir görüşe göre de, hikmetli işlerin ayırımının yapılmasına Berat Gecesinde başlanmakta ve bu işlem Kadir Gecesine kadar devam etmektedir. Bu hikmetli işler nelerdir ve âyetin mânası nedir?

Yıllık Kader Programı

İbni Abbas'tan rivayet edildiğine göre, hikmetli işlerin birbirinden ayırd edilmesi şu şekilde cereyan etmektedir:

Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Rızıklar, eceller, zenginlik, fakirlik, ölümler, doğumlar hep bu esnada kaydedilir. O yılki hacıların sayısı bile bu devrede takdir olunur. Herkesin ve her-şeyin o sene içindeki mukadderatı kaydedilir.

Rızıkla alakalı defterler Mikail Aleyhisselâma verilir.

Savaşlarla ilgili defterler Cebrail Aleyhissalama verilir.

Ameller nüshası dünya semasında görevli melek olan İsrafil'e verilir ki bu büyük bir melektir.

Ölüm ve musibetlerle ilgili defter de Azrail Aleyhisselâma teslim edilir.

Fahreddin er-Râzî"nin açıklamasına göre bu defterlerin düzenlenmesi Berat Gecesinde başlar, Kadir Gecesinde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir.

Berat Kandilinin "bütün senede bir kudsi çekirdek hükmünde ve beşer mukadderatının programı nev'inden olması cihetiyle Leyle-i Kadrin kudsiyetinde" olması bu manalara dayanmaktadır.

Kur'ân'ın bu gecede indirilmesi meselesine ise şöyle bir açıklama getirilmektedir:

Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygamberimize ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.