banner461

"Hemşehrim Gurbetçi Deyip Geçme..."

Dünya'nın dört bir tarafından bir çok farklı ülkelerinde yaşamlarını sürdüren Nevşehirli "Gurbetçilerimizin" hemşehrilerine selamları var.

banner503
"Hemşehrim Gurbetçi Deyip Geçme..."
11 Şubat 2020 Salı 10:59

banner143
banner134

Nevşehir’in ilk ve en çok takip edilen medya organı www.fibhaber.com uzaklıkları yakın ediyor. FİB Haber merkezi olarak bizde bu yazıyı sizlerle paylaşmadan evvel Almanya'dan Fransa'ya, Danimarka'dan İsveç'e, Hollanda'dan Norveç'e, Avusturya'dan İsviçre'ye, Kanada'ya kadar sıla'dan gurbete tüm değerli Nevşehirli değerli hemşehrilerimize memleketlerinden helal rızık başarı ve selamlarımızı gönderiyoruz.

Gurbet postası ile Nevşehirli gurbetçilerimizin sesi olmayada devam ediyoruz....

"Gurbetçi Deyip Geçme"

Öyle çok kolaymış gibi Almanci demeyin....
Her Almancı'nın ve her ölümün hikayesi vardır...
Gurbette yaşamayan bilmez...

Bildiğiniz açık ceza evi.. 11 ay ölesiye çalışır.. İzin parası biriktirir.. İmkanı varsa biriktirebildiyse 3 hafta gider izne..
Çünkü yazın 4 kişilik bir ailenin uçak parası şanslıysan minimum 2000€ tutar.. Bide yanında harçlığın olacak, yaninda en az 3000€ da o.. Sevdiklerini öpüp koklamanın bedeli minimum 5000€ yani..

Gurbette yasayanlar mutluluklarını satın alır öyle gelir Türkiye'ye.

Çünkü yaz oldumu 2 misli artirirlar herşeyin fiyatı.. Koskoca senede aileni 1 kere görürsün.. Kardeşlerini, anneni, babanı, sevdiklerini o koca yılda bir kere koklarsın.. Doyamazsın.. Türkiye'ye gitmene bir kaç ay kala geçmez o günler, bitmez.. Uçağa binince saatler bile ilerlemez..

" hele birde arabayla 2900 km sürüyorsan "

Gittiginde bitmesin, yavaş geçsin günler diye dua edersin..
Gurbetten gelen misafirlerinizi izleyin uzaktan.
Geç yatarlar, ama ne kadar yatarlarsa yatsınlar erken kalkarlar. Ne kadar az uyursa, okadar çok kalmış gibi hisseder çünkü.
Her sene ailesinden ayrılırken bir yanı ölür.. Gelirken heyecandan, dönerken ömründen hep bir yanı eksilir.. Geleceği zaman ailesi karşılar sevinçle, evde bayram havası olur. Yolcu ederken cenaze evine döner.. Kimsenin yüzü gülmez, herkes ağlar.. Böyle geçer bir gurbetçinin ömrü.. Sonra bir bakarsın bir uçak iner.. Ailesi gelir, tabutunu teslim alir.. Gülerek, heyecanla beklenen o misafir ağlayarak, ağıtlarla karşılanır.. Kimsesiz gibi.. Bir uçağın deposunda bir eşya gibi gelir.. Sevdiklerine ve ülkesine.. Kısaca gurbet yarı ölümdür zaten."

Tüm gurbetteki www.fibhaber.com okuru Nevşehirli gönül dostlarına saygı sevgi ve dualarımızı gönderiyoruz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.