banner461
banner195

Nevşehir Nüfusumuzun % 55’i Kırsal Alanda Yaşıyor

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü verilerine göre, ilimiz genelinde nüfusun % 55’lik bölümü kırsal alanda yaşamını sürdürüyor.

Nevşehir Nüfusumuzun % 55’i Kırsal Alanda Yaşıyor
25 Eylül 2013 Çarşamba 11:37

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü verilerine göre, ilimiz genelinde nüfusun % 55’lik bölümü kırsal alanda yaşamını sürdürüyor.

8 İlçe, 34 Kasabası ve 135 köyü bulunan Nevşehir’de 283 bin dolayındaki nüfusun büyük bir bölümü kırsal alanlarda hayatlarını sürdürüyor. Kentsel alanlarda yaşayanların oranı ise % 45 dolayında. İlimiz genelinde çiftçilik yaparak geçimini sağlayanların sayısı ise 22 bin dolayında.

İlimiz genelinde çiftçilerin çok büyük bir bölümü ise kuru tarımla geçimini sağlayabiliyor. İlimiz genelinde tarım alanlarında üretilen ürünler bakımından Patates ürününde büyük bir düşüş yaşanırken, üzüm üretim alanları yerinde saydı. Pancar üretimi ise arttı.

Bölgede son yılların en dikkat çeken alternatif ürünlerinden biri ise fasülye oldu. Fasülye üretimi 2002 yılından bu yana bölgede ciddi oranda arttı. Derinkuyu ve yöresinde son dönemlerde büyük bir artış gösteren ve artık patates ürününün yerini almaya başlayan fasülye üretiminin bu yıl ki hasadın ardından önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kaymaklılı ali - 5 yıl önce
ilimiz nufusunun %55 i kırsal alanda tarımla uğraşmakta fakat tarım alanlarından sorumlu tarım il müdürlüğü sorumluluk bölgelerinde izinsiz pomza madeni çıkartan şirketleri denetlemekten yetersiz kalmakta izinli maden çıkaran şirketlerde yapması gereken doğaya dönüşüm projelerini yapmamakta denetimde olmadığından her yıl kaymaklıda 100 dekar araziler tarımdan çıkmakta bunun çözümü allaha kalmış durumda hiçbir yetkilide bu şirketlere dur dememektedirler sayın yatkililere başta vali beye duyrulur