banner461
banner195

Ofis Mobilyaları Almadan Önce Mutlaka Okuyun!

Yeni bir ofis açacaksanız ya da ofisinizin mobilyalarınızı yenilemek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız önerilere mutlaka göz atın.

Ofis Mobilyaları Almadan Önce Mutlaka Okuyun!
24 Ocak 2017 Salı 11:55

banner143
banner134
Yeni bir ofis açacaksanız ya da ofisinizin mobilyalarınızı yenilemek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız önerilere mutlaka göz atın. Çünkü büro mobilyaları seçiminde yapılan basit hatalar, kullanışlılık bakımından ileride sorun yaşamanıza neden olabilir. Öncelikle hangi mobilyalara ihtiyacınızın olduğunu net bir şekilde belirlemeniz lazım. Bir ofis için gerekli ana mobilyalar şöyle:
  • Çalışma masaları
  • Çalışma sandalyeleri
  • Ofis sehpaları
  • Ofis dolapları
  • Yönetici koltukları
  • Yönetici masaları
  • Toplantı masası
Bu listeye kendi ihtiyaçlarınıza göre yenilerini ekleyebilirsiniz. Örneğin bir mimarlık ofisi açacaksanız çizim masasına da ihtiyacınız olabilir. İş görüşmelerinizi ofiste yapmıyorsanız ve çalışan sayısı çok az ise bu durumda toplantı masasına ihtiyaç duymayabilirsiniz. Gereksiz büro mobilyaları almaktan kaçının. Çalışma masalarının ideal büyüklükte olmasına dikkat edin. Bilgisayar, kalemlik, ajanda ve evrak rafı gibi malzemeler de masa üzerinde rahatlıkla yer alabilmeli. Eğer küçük bir mekana sahipseniz ikili ya da dörtlü formda tasarlanmış, arada bölmeleri olan çalışma masalarını seçebilirsiniz. Çalışma sandalyelerinin sırt ergonomisine uygun olması gerekir. Çalışanların sırt ve bel ağrısı yaşamaması için, seçtiğiniz çalışma sandalyesinin bel oyuntusunu destekleyen bir yaslanma alanı olmalı. Ayak bölümü tekerlekli olmalı. Bu sayede ofis çalışanlarının konforunu da sağlamış olacaksınız. Ofis sehpaları çok fazla kullanılmadığından sade ve küçük modelleri seçebilirsiniz. Ancak ofis dolaplarının mutlaka yeterli muhafaza kapasitesine sahip olması gerekir. Arşiv ve evrakların muhafaza edilebileceği ve iç kısmı düzenli bir şekilde klasör yerleştirmeye uygun olan modelleri tercih etmenizde fayda var. Aynı zamanda yönetici odalarının dekorasyonuna uygun koltukların tercih edilmesi gerekiyor. Tekerlekli ayaklara sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Oturma ve yaslanma bölümü de yine ergonomik açıdan ideal olmalı. Verimli bir çalışma için kullanılan ofis mobilyaları oldukça mühim. Ofis dekorasyonunda altın kurallar konulu içeriği inceleyerek birkaç püf nokta daha öğrenebilirsiniz. Yönetici masaları, çalışma masalarından daha büyük olmalı. Çünkü genellikle yöneticiler çalışma masalarında daha fazla büro malzemesi bulundurabiliyor. Sümen takımı gibi ekstra malzemeler, daha geniş bir masa ihtiyacını doğuruyor. Toplantı masaları için ideal tasarım oval ya da yuvarlak olanlardır. Ancak dikdörtgen toplantı masaları da beklentileri karşılıyor. İleride ofis çalışanı sayısının artma ihtimalini de düşünerek seçim yapmanızda fayda var.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.