banner461
banner195

Pekmezde 'Beyaz Toprak' Uyarısı

Nevşehir'in çevresindeki belde ve köylerde yoğun şekilde pekmez yapımı devam ederken pekmezde kullanılan toprak hakkında uyarıda bulunan uzmanlar beyaz toprağın kanserojen etkiye neden olabileceğine dikkat çektiler.

Pekmezde 'Beyaz Toprak' Uyarısı
07 Ekim 2015 Çarşamba 14:46

banner143
banner134
Nevşehir'in  çevresindeki belde ve köylerde yoğun şekilde pekmez yapımı devam ederken pekmezde kullanılan toprak hakkında uyarıda bulunan uzmanlar beyaz toprağın kanserojen etkiye neden olabileceğine dikkat çektiler.

Ekiml ayının gelmesi ile birlikte Nevşehir’deki üzüm bağlarında hareketlilik yaşanırken, bağlardan toplanan üzümlerden elde edilen şıralar büyük kazanlarda kaynatılarak pekmez yapılıyor. Kış aylarının vazgeçilmez önemli besin kaynaklarından pekmezin üretiminde kullanılan pekmez toprağı konusunda uyarıda bulan yetkililer, “Pekmezin pişirilirken şıranın ekşisinin alınması için kullanılan beyaz toprağın asbest barındırması nedeniyle kanserojen etki barındırıyor.

Kanserojen özelliği olan bu toprağı kesinlikle kullanmamalıyız. Yalıtım malzemesi olarak kullanılan beyaz toprak yerine diğer malzemeler kullanılmalıdır. Pekmez yapımında ak toprak kesinlikle kullanılmamalıdır” denildi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.