banner461
banner195

Süt Toplama Merkezlerine Yönelik Denetimler Sürüyor‏

Nevşehir İlimizde gerek Tarımsal Kooperatifler gerekse özel şahıslar tarafından üreticilerin sütlerini toplayarak Süt İşleme Tesislerinde depolanan "Süt Toplama Merkezleri" denetleniyor.

Süt Toplama Merkezlerine Yönelik Denetimler Sürüyor‏
26 Aralık 2014 Cuma 15:19

banner143
banner134

 Nevşehir İlimizde gerek Tarımsal Kooperatifler gerekse özel şahıslar tarafından üreticilerin sütlerini toplayarak Süt İşleme Tesislerinde depolanan "Süt Toplama Merkezleri" denetleniyor.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile birlikte özellikle hayvansal ürün ile ilgili çalışma yapan, toplayan, parçalayan ya da işleyen işletmelerin "Onay" belgesi alması zorunlu hale gelmişti. Bu kapsamda, daha önce kontrol edilmeyen Süt Toplama Merkezleri de kontrol edilmeye başlanmış olup, onay şartları konusunda bilgilendirilmiş ve özellikle bina ve ekipman olmak üzere fiziki şartların uygunluğu öngörülmüştü.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan YILMAZ yaptığı açıklamada;

Son iki yıl içerisinde süt toplama merkezlerine yönelik yüzden fazla denetim yapıldığını, bu denetimler sonucunda 24 işletmenin şartlı onay ya da onay aldığını, şartları taşımayan ya da devam ettirmeyen işletmelerin şartlı onaylarının ise iptal edildiğini belirtmiştir.

 Ayrıca bu konudaki denetimlerin sürekli olarak devam edeceğini, özellikle gıda güvenliği noktasında riski yüksek olan hayvansal ürünler ile ilgili işletmelerin daha hassas kontrollere tabi tutulacağını ayrıca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Avrupa Birliğine uyum aşamasında Gıda Güvenliği konusunda mevzuat yönünden gerekli düzenlemeleri sürekli olarak yaptığını, daha kaliteli ve sağlıklı ürün üretilmesi ve işlenmesi noktasındaki çalışmaların ara vermeden devam edeceği uyarısında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.