banner461

TBMM 100 yaşında! Nevşehirliler 23 Nisan’ı balkonlarda kutlayacak

Pencerelerden, Balkonlardan İstiklal Marşı okuyacağız: 23 Nisan saat 21.00'da Türkiye inleyecek

banner503
TBMM 100 yaşında! Nevşehirliler 23 Nisan’ı balkonlarda kutlayacak
23 Nisan 2020 Perşembe 04:12

banner143
banner134

Bugün; bağımsızlığımızı ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ifade eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin 100'üncü Kuruluş Yıl Dönümü.

Bugün, aynı zamanda kader birliği yapan aziz milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde dönüm noktası, millet egemenliğimize dayanan demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı gündür.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözleri ile kurulan Meclisimizin, tam bağımsızlık uğruna sarf ettiği azim ve kararlılığını dünyaya ilan ettiği gündür. Bu yüzden bugün, Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak milli birlik ve beraberlik içerinde 100'ncü yılına ulaşmıştır. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilimiz Nevşehir’de de sosyal mesafe uygulaması ile kutlanacak. Koronavirüs önlemleri kapsamında kutlama törenleri yapılmazken, ülke genelinde bu akşam 21.00’de balkonlardan İstiklal Marşı okunacak. Saat 21.00’de yapılacak etkinliğe Nevşehir’in örnek olması bekleniliyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. Yıldönümü, koronavirüs salgını nedeniyle törensiz olarak kutlanacak.  23 Nisan Bayramı, vatandaşlar tarafından da evlerinde balkonlara çıkılarak kutlanacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yurt genelinde olduğu gibi, işyerleri ve konutlar Türk Bayrakları ile donatıldı. 23 Nisan günü tüm yurtta evlerin balkonundan hep birlikte saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı okunacağı belirtiliyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, nice 100 yıllar diliyoruz.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihçesi
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

23 Nisan’ın Türkiye’de ulusal bayram olarak kabul edilmesinin nedeni, 1920’de o gün Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin açılmış olmasıdır. Milletvekillerinin belirlenişi ve Ankara’ya gelişi çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Milletvekili seçimleri Atatürk’ün Ankara’da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamış, yine Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir.
23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. O günkü ilk toplantıya daha önce belirlenen 337 milletvekilinden sadece 115’i katılabilmiştir.

Bayram olması
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ortaya çıkışında 3 ayrı bayramın payı vardır. Çocuk Bayramı tamamen ayrı bir kavram olarak gelişirken, Ulusal Egemenlik ve 23 Nisan Bayramları baştan ayrı bayramlar iken sonradan birleşmişler, en sonda da Çocuk Bayramı katılmıştır.

‘Çocuk Bayramı’ adının eklenmesi
23 Nisan’ın Çocuk Bayramı oluşu yine TBMM’nin açılışıyla ilişkili olmasına rağmen, tamamen ayrı bir bayram olarak gelişmiş ve 1981 yılına kadar da öyle devam etmiştir. Bu Bayram 23 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti‘nin (günümüz Çocuk Esirgeme Kurumu’nun) o günü “Çocuk Bayramı” olarak duyurmasıyla başlamış kabul edilir.
Atatürk ulusal egemenliği armağan ettiği çocuklara şöyle seslenmişti:
Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.