YENİ AK TEŞKİLAT VE TEMSİL-İ NEVŞEHİR


Doc. Dr. Yener Tekeli

Doc. Dr. Yener Tekeli

Okunma 14 Kasım 2017, 09:40

Bitti…Bazıları yenilendi bazı eskiler de tekrar yenilendi. Ak Parti Nevşehir kongre süreci tamamlandı sayılır. Hayırlı olsun diyelim en başta. Göreve gelen tüm başkanlara ve ekiplerine karşılaşacakları zorluklar karşısında başarılar diliyorum. Zorluklar diyorum çünkü hiçbir şey eskisi gibi olmayacak artık. Nevşehir seçmeni, teşbihte hata olmasın, çantada keklik değil artık. Sorgulayan ve mevcudun muhakemesini yapabilen bir seçmen var artık. Ne istediğini bilen bir seçmen var artık. Hata istemeyen, sorunlarının çözüldüğünü, memleketine taş üstüne taş konulduğunu görmek isteyen bir seçmen var artık. Gözü kapalı oy veren sadece istikrar için oy verecek seçmen yok artık. Velhasılı ey başkanlar işiniz daha da zor artık. Reis gelir bir miting yapar oyları kaparız anlayışındaysanız hala, şimdiden yanıldığınızdan emin olabilirsiniz. Son cümlem içindeki HALA kelimesine dikkat ediniz. Zira özellikle 2014 yerel seçimlerinden bu yana bu anlayışla çalışıldığı hatta 2015 Haziran seçimlerinin kaybedilmesinde bu anlayışın başrol oynadığı da bir gerçek. Genel merkezin verdiğini söylediğiniz puanlara da güvenmeyin. Sıkıntı olmasaydı başta il başkanı olmak üzere değişikliğe gidilmezdi. Bunlardan ders çıkarılırı mı? Çıkarılır, çıkarımalı da…neden mi?
2019 genel seçimleri iki sandıklı malum. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği sandıkları. Bu bağlamda Ak Partiye sadece Recep Tayyip Erdoğan için oy veren milyonlar var ve bu milyonlar ikinci sandıkta tercihini değiştirebilir. Bu mümkün ve gelinen süreçte bu yönde davranacağını söyleyenler az değil. Bu nedenle işiniz zor diyorum, bu nedenle Reise güvenerek durum kurtarma denemeleri yapmayın diyorum. Bu defa yanılırsınız.
İkinci mevzu ya gelelim. Teşkilatlardaki değişim siyaset anlayışına da yansımalı. Bunda lokomotif kişi hiç şüphesiz çiçeği burnunda il başkanı Mustafa Rauf Yanar kardeşimizdir. Yerel yönetimler, milletvekilleri ve teşkilat başkanları arasındaki üç ayaktan biri olduğunu asla unutmamalı. Diğer iki ayağın emir eri kıvamında çalışacaksa şimdiden bıraksın gitsin ki sanırım bu en büyük sorundu geçmişte. Onlara köstek olacaksa da bıraksın bu işi. Onun işi denge ve bu dengeyi korumak olmalı. Genel merkezin politikalarını, siyaset anlayışını topluma doğru yansıtmalı. Diğer iki ayağın kişisel hırs ve hevasının etkisinde kalmadan, gerekirse yeniden seçilememek pahasına itiraz edebilmeli yanlışa yanlış diyebilmeli. İşte o zaman toplumsal desteği arkasında ziyadesiyle görecektir. Herkes de haddini bilecektir.
Üçüncü ve son mevzu alışılageldik temsili bir kenara bırakalım artık. Millet illallah diyor bilesiniz. Bunun bedelinin pahalıya mal olacağını bilen temsil ehillerine ihtiyacımız var. Sadece düğün dernek sünnet vekilliği ile bu iş olmaz. Ben yaptım oldu anlayışı ile yerel
yönetim anlayışı olmaz. İtiraz edebilen temsil ehilleri Nevşehir’in ortasına hapishane gibi ucube bir binanın dikilmesine göz yummazlardı mesela. İl merkezinin dahi acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu bilirler bu ehiller. O kadar uzağa gitmeyin Ak Parti il başkanlığının hemen arkasına bir yürüyüş yapsınlar üç ayağın bireyleri anlayacaklardır. Kocaman bir köyde yaşadığımzı farkına varacaklardır. Turizm kenti diye anılan ilimizde Uçhisar’ın berisinin neden turizmin nimetlerinden mahrum olduğunu en azından hissedilmediğini sorgularlar mesela. Mesela sivil toplum örgütlerinin ve bazı vakıf ve derneklerin etkisinde kalmadan iş yapılabileceğini de bilirler. Yani halkın sesine kulak tıkanmayacağını çok iyi bilirler temsil ehilleri. İl ilçe vs başkanları, milletvekilleri veya yerel yöneticiler olsun şunu unutmayın bu millet Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın hala ve ısrarla arkasında, ama aynı zamanda Ak Partinin de arkasında olması tamamen size bağlı. 2019 dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında kuvvetli bir meclis olması ya da olmaması size bağlı bilmem anlatabildim mi.
Yrd.Doç.Dr. Yener TEKEL
Yükleniyor...
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.