banner461

Tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapıldı

Devlet Destekli Tarım Sigortası olan TARSİM 2019 yılı uygulamaları kapsamında İl Merkez ve İlçelerde tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

banner15
Tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapıldı
05 Şubat 2019 Salı 13:03

banner143
banner134

İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince organize edilen toplantılarda Uygulanmakta olan Tarım Sigortalarına ek olarak 2019 yılında Cumhurbaşkanı Kararı ile gündeme gelen yeni  uygulamalar hakkında bilgiler verildi.

22 Ocak - 01 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenen toplantıların sonuncusu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde gerçekleşti.  

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Vekili Gürol Çetin doğal afetlere karşı üreticilerin sürdürülebilir bir şekilde tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için Mutlak Suretle Tarım Sigortalarını Yaptırmalarını tavsiye ederek İl ve İlçe Müdürlüklerince eğitim ve yayım toplantılarına devam edileceğini söyledi.

TARSİM Kayseri Bölge Müdürlüğünden katılım sağlayan konu uzmanları Çağrı Ceylan ve Alperen Turan Tarım sigortalarının gelişimiyle ilgili bilgiler aktararak 2019 yılında yeni uygulamalar hakkında sunumlarını gerçekleştirdi. Buna göre Bitkisel Ürün Sigortaları kapsamında Elma Armut, Ayva da uygulanan çiçek dönemindeki sigorta başlangıcının pembe tomurcuk dönemine alındığı, Buğday arpa çavdar ve yulafta uygulanan kuraklık sigortasına ek olarak Kırmızı ve yeşil mercimek ile nohudunda kuraklık sigortasına dahil edildiğini, Üzüm ve İncirde isteğe bağlı olarak dolu paketine yağmurdan kaynaklanan çatlamalardan dolayı hasar ödemesi yapılacağını, Küçükbaş hayvanlarda yavru atma tazminatının geldiğini, Alçak tünellerinde teminat altına alınacağını ve arıcılıkta balında artık teminat kapsamına alındığı bildirdi.  

Sunumların ardından üreticilerin karşılaştıkları sorunlarla ilgili görüş ve önerilere yer verildi. 


Kaynak: MHA
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.