banner461

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, Ramazan Bayramı’na Hazır

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, İl Genelinde vatandaşların Ramazan Bayramını huzur ve güven ortamı içerisinde geçirebilmesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması için gerekli tedbirleri aldı.

banner15
Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, Ramazan Bayramı’na Hazır
29 Nisan 2022 Cuma 18:04

banner517
banner134

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü İl ve İlçelerinde Bayram Süresince Gerekli Emniyet Tedbirlerini Aldı.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, İl Genelinde vatandaşların Ramazan Bayramını huzur ve güven ortamı içerisinde geçirebilmesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması ve vatandaşların Ramazan Bayramı tatili süresince seyahatlerini daha güvenli yapabilmeleri için gerekli trafik ve emniyet tedbirleri yoğunlaştırıldı.

Ülkemizin Önemli Turizm Merkezlerinden olan ve Bayramda binlerce kişinin tatilini geçirmek için geldiği Kapadokya ve Nevşehir İlimizde Emniyet Tedbirleri artırılarak aralıksız devam etmektedir.

Bayram Süresince İçişleri Bakanlığımızın Genelgesi Doğrultusunda İlimiz Nevşehir'de Gerekli Trafik ve Emniyet Tedbirleri Artırılmıştır.

Bakanlığımız Ramazan Bayramı tatilinde karayollarında sıkı güvenlik tedbirleri alacak. Bayram tatili öncesi ve sonrasında emniyet ve jandarmadan toplam 110 bin trafik ekibi/ timi, 208 bin 900 personel görev yapacak.

                Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla karayollarında trafik hareketliliği artarken, İçişleri Bakanlığı da tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. Bakanlık 81 İl Valiliğine “2022 Yılı Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre Ramazan Bayramında alınacak tedbirler bayram tatili öncesi 29 Nisan’a başlayacak ve 09 Mayıs’a kadar sürecek.

                Bayram tedbirleri kapsamında polis ve jandarma trafik ekipleri müşterek denetimler gerçekleştirecek. Jandarma trafik sorumluluk bölgelerinde, araç trafiğinin ve kazaların yoğunlaştığı güzergahlarda da karma ekipler marifetiyle denetimler artırılarak, kural ihlallerinin en aza indirilmesi ve bu sayede ölümlü kazaların önlenmesi sağlanacak.

Bayram süresince trafik tedbirlerinin yerinde denetlenmesi ve yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi amacıyla; Bakanımız Sn. Süleyman Soylu başta olmak üzere Bakan Yardımcıları,  Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, tüm vali ve kaymakamlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları, Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcıları ve Daire Başkanları, il/ilçe emniyet/jandarma müdür ve komutanları sahada olacak. Özellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergâhlarda alınan trafik tedbirleri uygulamasının yanı sıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi için bayram tatili boyunca;

30 Polis Başmüfettişi, 4 Jandarma Başmüfettiş / Müfettişi, 22 Jandarma Denetleme üyesi olmak üzere 56 müfettiş görevlendirildi.

                Hız denetimleri  ve havadan denetimler artırılacak. Ramazan Bayramı süresince  hızdan kaynaklı kazaların önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilecek. Kazaların yoğunlaştığı yol kesimlerinde Mobil Radar Araçları ve Elektronik Sistemlerle hız denetimleri artırılacak. Özellikle yerleşim yerlerinde ve kavşaklarda kurulu bulunan KGYS’lere ait kameralar kullanılarak cep telefonu, emniyet kemeri, kırmızı ışık ihlalleri tespit edilecek.

Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergâhlarında “GÖRÜNÜR” olmalarının sağlanacak. Kazaların yoğunlaştığı bölgelerde sürücüler üzerinde denetim hissinin artırılması amacıyla güzergâh üzerine yerleştirilen “Maket/Model Trafik Ekip Aracı”  uygulamasına devam edilecek.

                Helikopterler, drone ve İHA türü hava taşıtlarıyla havadan yapılan trafik denetimleri, bayram süresince artırılacak. Bu denetimler polis/ jandarma birimlerince karma ekipler aracılığıyla sorumluluk alanı gözetilmeksizin tüm ili kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek.

                Araç giriş çıkışlarına sınırlama. Terminal ve izin verilen yerler dışında otobüslerin kalkışlarına müsaade edilmeyecek. Otobüslerde, sivil personellerle denetimlere bu bayramda devam edilecek. Denetimlerde 05.00 – 07.00 saatleri arasında seyahat halinde olan şoförler araç dışına davet edilerek gerekli kontroller yapılacak ve uykusuzluk ya da yorgunluk belirtisi gösteren sürücülerin araç dışında dinlenmeleri sağlanacak.

                Tarım araçların, ağır tonajlı taşıtların uygunsuz olarak ve trafik yoğunluğunun yaşandığı saatlerde trafiğe çıkmasına müsaade edilmeyecek. Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kara yolu araçlarının, 24.00-06.00 saatlerinde şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde kara yolu üzerinde tarımsal zirai araçlar, traktörler, biçerdöverlerin uygunsuz olarak trafikte seyretmeleri engellenecek. Trafiğin yoğunlaştığı güzergahlarda gerek görülmesi halinde trafik birim amirlerinin talimatı ile ağır tonajlı taşıtlar ve tarım araçları, trafik yoğunluğu sona erinceye kadar uygun yerlerde geçici olarak bekletilecek. Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçların  takograf ihlalleri, sigorta ve muayene kontrolleri titizlikle yapılacak

                Motosiklet ve motorlu bisiklet denetimleri sıklaştırılacak. Gerek bireysel gerekse restoran ve market gibi işletmelerin, müşterilerine kuryeler aracılığıyla hizmetlerini arttırmalarına bağlı olarak motosiklet ve motorlu bisikletlerin trafikte daha fazla yer aldığı noktalarda denetim yapılacak. Kontrollerde, motosiklet sürücülerinin şerit ve ışık ihlali, yaya yolu üzerine çıkma, ters yönde araç kullanımı gibi kural ihlalleri ile tescil plakasız, sürücü belgesiz ve kasksız olarak araç kullanıp kullanmadıkları denetlenecek. Modifiye edilmiş araçlar ile uygunsuz egzoz ve ışık donanımları bulunan araçlara yönelik asayiş ekipleriyle birlikte denetim yapılacak ve tespit edilen araçlar trafikten men edilerek muayeneye sevk edilecek. Alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullananlara yönelik denetimlere ağırlık verilecek.

                Denetimlerde yüz yüze iletişim. Denetimler süresince vatandaşlar ile yüz yüze iletişim kurularak hız sınırlarına uymaları, ön ve arka koltukta emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları, şerit ve takip kurallarına riayet etmeleri ile birlikte seyahat üresince konsantrasyonlarının dağılmaması, uykusuzluk ve yorgunluğa karşı mola vererek seyahat etmeleri konularında bilgilendirmeler yapılacak.

                Bayramınız kemerli olsun. Bakanlığımız ayrıca trafikte emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmak ve araç içi emniyet kemeri önemini “Bayramınız Kemerli Olsun” Trafikte Her Yıl Daha İyiye”, “Kemerim Hep Aklımda”, “Yayalar Kırmızı Çizgimiz”, “Yol Ver Hayata” ve “Bir Hareketine Bakar Hayat” mottoları ile dikkat çekecek.  Mottoların yazılı olduğu billboardlar asılacak, sosyal medya ve basın yayın organlarından faydalanılacak.

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü olarak İlimiz Merkezi ve İlçelerinde Vatandaşlarımızın huzur içerisinde Bayram geçirebilmeleri için gerekli tüm emniyet tedbirleri alınmıştır. 

                Vatandaşlarımıza Hayırlı Bayramlar Dileriz.

Önemli Telefonlar:

112 Acil Çağrı Merkezi

Mail: nevsehir155@egm.gov.tr

Santral: 0 384 213 13 77-78-79 – 0 505 318 50 00 -01–02

Faks:0 384 213 39 19

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğünce;

• Alışveriş merkezleri, pazar yerleri, çarşılar, piknik alanları gibi bayram tatili süresince halkımızın yoğun olarak bulunacağı bölgelerde kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarının önlenmesi amacıyla yaya ve motorize ekip uygulamalarının artırılmış,

• Şehirlerarası otobüs terminali, gar ile şehir içi toplu taşıma araçları ve duraklarında oluşabilecek yoğunluklar dikkate alınarak kontrollerin artırılarak ve şüpheli şahıslara yönelik uygulamalar artırılmış,

• Muhtemel olayların önlenmesi, vatandaşlarımızın huzurunu bozan davranışların men edilmesi ve aranan kişilerin yakalanması amacıyla umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin bayram tatili süresince kontrol edilecek olup,

• Vatandaşlarımızın bayram ziyareti ve tatil amacıyla ikametlerinden ayrılacak olmaları ve işyerlerinin de uzun süre kapalı olacağından, evden ve işyerinden hırsızlık olaylarının artabileceği değerlendirilerek gerekli emniyet tedbirleri artırılmış,

• Mezarlıklar bayram tatili süresince yoğun olarak ziyaret edileceğinden gerekli güvenlik önlemleri alınarak giriş ve çıkışlarının kontrol altında tutulacaktır.

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü olarak İlimiz Merkezi ve İlçelerinde Vatandaşlarımızın huzur içerisinde Bayram geçirebilmeleri için gerekli tüm emniyet tedbirleri alınmış olup; Bayramlarını yerine getirecek ve  seyahat eden vatandaşlarımızı kurallara uymaları, azami derecede önemli olup herhangi bir dilek istek ve şikayetlerinizin olması durumunda aşağıdaki telefonlardan bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Kıymetli Vatandaşlarımızın Kurban Bayramlarını kutlar hayırlı bayramlar dileriz. 

Güvenli Şehir… Nevşehir…

EMNİYET MÜDÜRÜ MAKAMI Tem-Kom-Siber-Narkotik-Çevik-Koruma Şube Müdürlükleri

Mail: nevsehir155@egm.gov.tr

Telefon: Nar Nizamiye Santral: 0 384 212 10 70

Faks: 0 384 213 39 19

ACİL DURUM ÇAĞRI NUMARASI

Telefon: 112

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü-ANA BİNA VALİLİK YANI

Telefon: 0 384 213 13 77-78-79

Santral 0 505 318 50 00 - 01 – 02

Faks: 0 384 213 39 19

TOPUZLU HAN RESTAURANT

Adres:Emek Mahallesi Naryolu Sokak No:76

Mail: nevsehirpolisevi@egm.gov.tr

Telefon: 0 384 214 37 30

POLİSEVİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Adres: Güzelyurt Mahallesi, Ürgüp Cd. No:45 Merkez/Nevşehir

Mail:nevsehirpolisevi@egm.gov.tr

Telefon:0384 213 57 51-52 - 0 505 318 50 16

ACIGÖL İLÇE EMNİYET AMİRLİĞİ

Adres: CUMHURİYET MAH. AKSARAY CAD. ACIGÖL / NEVŞEHİR

Mail:acigol@egm.gov.tr

Telefon:0 384 311 33 98

AVANOS İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

Adres:YUKARI MAH. HÜKÜMET KONAĞI K:3 /AVANOS / NEVŞEHİR

Mail:avanos@egm.gov.tr

Telefon:0 505 318 50 30- 0 384 511 4036

DERİNKUYU İLÇE EMNİYET AMİRLİĞİ

Mail:derinkuyu@egm.gov.tr

Telefon:0 384 381 3040

GÜLŞEHİR İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

Mail:gulsehir@egm.gov.tr

Telefon: 0 505 318 50 40 - 0 384 411 32 10

HACIBEKTAŞ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

Mail:hacibektas@egm.gov.tr

Telefon: 0 505 318 50 45- 0 384 441 29 22

KOZAKLI İLÇE EMNİYET AMİRLİĞİ

Mail:kozakli@egm.gov.tr

Telefon:0 505 318 50 50 - 0 384 471 40 23

ÜRGÜP İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

Mail:urgup@egm.gov.tr

Telefon: 0 505 318 50 55 - 0 384 341 40 58

Topaklı Bölge Trafik İstasyon Amirliği

Telefon:0 384 551 21 36- 37


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.