Başörtüsü Düşmanlığı ve Tanımlamalar


Tunar Çalışkan

Tunar Çalışkan

Okunma 16 Eylül 2021, 10:57

Başörtüsü Düşmanlığı ve Tanımlamalar

Cümleten hoş geldiniz.

Tesettür konusunda kısa bir tanımlama, ardından tesettür hususunda dört grup kesime değinen bir makale yazdık. Tekrar hoş geldiniz.

Öncelikle tanımlamayı net yapalım:

Başörtüsü Müslümanlar için bir farzdır. Yani Kuran-ı Kerim’de çok net olarak belirtilmiş, Sünnet ile de desteklenmiş, şüphesi, aması, falanı filanı olmayan net bir konudur. Sağda solda bir takım şebeklerin bu konuda kestiği ahkamları hiçbir şekilde ciddiye almıyoruz, ve reddediyoruz. Biz elhamdülillah Müslümanız, ve bu konu biz Müslümanlar için gayet net: Başörtüsü farzdır. Bitti. (Nur Suresi, Ahzab Suresi)

Saçını örtmeyen grup:

İnandığı halde bir bayanın saçını örtmemesini tasvip etmesek bile bu konu kendisiyle alakalı bir konu, örterse örter, örtmezse hesabını kendisi verir. Zorla kapatacak değiliz. Fakat saçı örtmemenin çok büyük bir günah olduğunu hatırlatır, doğruyu fırsat buldukça doğru bir üslupla doğru zamanda anlatırız. Tebliğ ederiz. Gerisi kendisine kalmış. Ama şunu bilmelerini isteriz ki inandıkları gibi giyinmeyip fikirde ve aksiyonda İslam Davasını yalnız bırakıyorlar. Davanın tekerleklerini patlatıyorlar. Konuştukları başka, yaşadıkları başka oluyor, o yüzden samimiyetsizlikle yürümüyor bu kervan. Lütfen inancımızı, Dinimizi yaşamaktan ve temsil etmekten korkmayın. Hem fikren temsil etmekten, hemde kıyafeten temsil etmekten korkmayın.

Örtülü gibi görünen grup:

Birde anasının babasının ve çevresinin korkusundan örtünen, ama aslında sadece örtünmüş gibi yapan kadınlar var. Onlara ve dar kıyafet giyenlere Peygamber Efendimiz (S.A.V) 14 asır önce “GİYİNMİŞ ÇIPLAKLAR” demiş. Bu kardeşlerimizde gözlemlediğim bazı hususlar var. Örneğin üstlerinde yarı tesettür, altlarında ise dar pantolon ile birilerini kandırdıklarını zannederken deşifre olduklarının farkında değiller. İslam bir yaşam biçiminin topyekün adıdır. Dinin kurallarının bazısını alıp bazısını yok sayamazsınız. İslam önce dıştan içeri, sonra içten dışarı yansır. Önce öğrenme süreci vardır bu süreçte İslam dıştan içimize, zihnimize ve gönlümüze girer. Aydınlanma, öğrenme ve şuurlanmadan sonra ise içten dışarı doğru yansır ve kişinin her hareketi İslami bir terbiyeyle bezenir. Ve şuurla bezenmiş bu yansıma neticesinde tesettür halinde bir bayan, alt tarafına dar pantolon giyerek, bacak bacak üstüne atarak kikirdeyemez. İslam’ı temsil noktasındaki bu liyakatsiz tavırları da reddediyor ve Müslüman kadınları, özellikle tesettür konusunda gevşek olan kadınları kardeşçe uyarıyoruz. “Dinimize lütfen zarar vermeyin, istemeyerek, bilmeyerek dine zarar vermeyin”. Üstünüzdeki kıyafet Peygamber Efendimizin (S.A.V) ailesinin kıyafetidir. Neyi temsil ettiğinizi bir daha düşünün lütfen.

Müslümanca örtünen grup:

Allah’ın c.c verdiği örtünme emrini duyup, itaat eden Müslüman Kadınlara ise sonuna kadar teşekkür ediyoruz. Allah c.c sizlerden razı olsun. Tesettürü doğru uygulayıp doğru örnek olduğunuz için, temsilde asilce örnek olduğunuz için teşekkür ederiz. Sizlere de kardeşçe şunu tavsiye ederiz; Sizlerde fıkıh, hadis, tefsir, kelam, mantık vs gibi ilmi alanlarda daha da derinleşmeye çalışın. Yerinizde saymayın. Dışınızla temsil ettiğiniz inancı, sıra konuşmaya ve anlatmaya gelince de anlatın, öğretin. Rabbim sizlerden razı olsun, sayınızı artırsın, gücünüze güç katsın, evinizde hayatınızda her yerde bu şuurla yaşamayı, ölmeyi ve dirilmeyi nasip etsin. Amin.

Açıkça saldıran grup:

Fakat şu konu başka; “Hem örtmem, hemde örtene saldırırım” derseniz o zaman “hoşt” deriz. Deriz çünkü biz sizin inancınıza, yani artık neye tapıyor ve kimin emirlerini hayatınıza entegre ediyorsanız karışıyor muyuz ki siz bizim inancımıza karışıyorsunuz?

Neye inanırsanız inanın, neye secde ediyorsanız edin, kimin köpeği, elemanı, ajanı, adamı, ayakçısı olursanız olun, kim sizin ilahınız ise gidin tapın, ama inancımıza karışmayın. Konu bu kadar net. İçinden geçtiğimiz bulanık hava, maddi şartlardaki sıkıntılar, pandemi vs pek çok problem sizi cesaretlendirmiş olabilir, sessizliğimiz, sakinliğimiz, sabredişimiz sizi cesaretlendirmiş olabilir ama haddinizi aşmayın. Bu günlerde tesettüre, inanca, milletin kıyamına, inancımıza saldıran köpekleri, 15 temmuz gecesinde atm kuyruğunda şortla, gözlerindeki korkuyla zaten tanıyoruz. Şimdi tesettüre saldıranları 15 temmuz gecesi kuyruklarını altlarına alışlarından tanıyoruz. Şartları zorlamayın, inanca saldırmaktan vazgeçin. Yoksa gün gelir bu inancın merhametine muhtaç kalırsınız. Tasmanız kimin elindeyse ona güvenmeyin. Gün gelir ortada kalırsınız.

Kıymetli kardeşlerim bir yazının daha sonuna geldik.

Bizlere düşen Allah’ın c.c ipine hep birlikte sarılmak, İslam’ı temsil etme noktasında acze düşmemek, kendimizi yeni çağın yeni saldırılarına karşı yetiştirmek ve her an hazır olarak İslam’a hizmet etmektir.

Ey iman edenler! Eğer siz Allah'ın dinine yardım ederseniz Allah da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit tutar.

(Muhammed Suresi 7nci Ayet)

www.tnr1453.blogspot.com

Tunar Çalışkan

15 Eylül 2021

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.