Bir Damla Temiz Toprak, Bir Damla Hayattır: KİRLETMEYELİM


Çetin Gökşen

Çetin Gökşen

Okunma 06 Kasım 2021, 12:19

Merhaba canlar;

Bir önceki sohbetimizde doğa ve akarsularımızı korumak amaçlı dilek ve temennilerde bulunmuştum.

Bu yazımın üstünden 1 ay gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen açık söyleyeyim özlediğim hareketliliği çok güvendiğim can dostlarımdan göremediğimi ifade ediyorum. Söz konusu ilgisizliğe, duyarsızlığa takılmayacağım desem de, ben onların önceki yazımı tekrar okuyarak daha özverili düşüneceklerine de inanıyorum.

Bugün Sizlere doğaya ve Kızılırmak'a yapılan başka bir ihanetten bahsetmek istiyorum.

İlki hanı ta Urfa'dan, Kilis'ten, Adana'dan gelen tarım işçilerinin barınak olarak seçtikleri yerleşim alanlarının terk edildikten sonraki halini resimledim. Bakar mısınız? hale, sanki hayat sadece parayı kazanmak, karnını doyurmaktan ibaret olacak ki; doğaya bıraktıkları iğrenç atıkların hiçbir anlam ve öneminin olmadığının resmi bu olsa gerek. Ama yine gelecekler ve aynı senaryo'yu yazıp oynayacaklar ve doğa hep ağlayıp yardım eli bekleyecek. O zaman ne yapmalıyız?

Bu konuda köy muhtarlarımızın dikkatine diyerek ve bu misafirlerimiz geldiklerinde önce bulup kullandıkları çevreyi temizletelim ve nihayetinde iş verelim ki en azından ağlamakta olana el uzatalım olur mu ? Can muhtarlar.

İkinci bir birliktelikte yine resimde görüldüğü üzere Kızılırmak' ta ki canlıların üremesine katkı sağlıyan havzanın adeta zehir akıtılarak kirletilmesi.

Yalnız kirlilik değil ayrıca çok pis kokuların yayılmasına da şahit oldum ki buda çok kötüydü.

Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi amacıyla yetkililerle görüşüp taktiri kendilerine bıraktım ve zamanla önlem alınacağı gibi çokta tatmin etmeyen haberler aldım. Ama bu konuda kısa zaman da bir çözüm bulacaklarına inanıyorum.

Sevgili okurlar ben doğayı seviyorum ve geziyorum, gördüğüm olumsuzlukları doğa adına size ulaştırmak istesem de, basın, FİB Haber olmasa be yapardım demeden, iyi ki varsınız var olduğunuz için ben mutlu, siz mutlu, doğa mutlu ve doğada ki tüm canlılar mutlu olacaktır. Hepinize saygı ve sevgilerimle

Çetin Gökşen

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.