banner461

Haftada Sadece 1 Gün Okula Gelerek Diploma Sahibi Olma İmkânı

İş Garantili Okul: Mesleki Eğitim Merkezlerinde Haftada Sadece 1 Gün Okula Gelerek Diploma Sahibi Olma İmkânı ...

banner15
Haftada Sadece 1 Gün Okula Gelerek Diploma Sahibi Olma İmkânı
12 Ocak 2022 Çarşamba 19:30

banner517
banner134

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından büyük önem verilen “meslekî eğitim” kapsamındaki Mesleki Eğitim Merkezleri, öğrencilerin becerilerini daha fazla artırmalarına, eğitim süreçlerinde maddî destek almalarına ve belirli süreçler sonunda kalfalık, ustalık veya usta öğretici belgesi ile birlikte lise diploması almayı hak ederek mezuniyet sonrasında kendi iş yerlerini açmalarına imkân sağlıyor. 

Haftada Sadece 1 Gün Okula Gelerek Diploma Sahibi Olma İmkânı 

Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören öğrenciler, haftada 1 gün okulda eğitim alırken 4 veya 5 gün işletmede çalışarak kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgeleri ile meslek lisesi diploması alıyor. 

Eğitim, Diploma, Maaş ve Sigorta İmkanı Bir Arada 

Yaş sınırı olmaksızın kayıt olan öğrenciler, eğitim boyunca aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.  9, 10, ve 11. sınıfta asgarî ücretin üçte biri (2022 yılı için 1.276 TL) kadar, 12.sınıfta ise asgarî ücretin yarısı (2022 yılı için 2.126 TL) kadar devlet desteği alıyorlar. Bununla birlikte eğitim yılı boyunca sigortaları devlet tarafından ödeniyor. 

Esnafların ihtiyacı olan çıraklar, Ahilik kültürümüzde olduğu gibi ustaların ellerinde yetişiyor, ücretlerini ise devlet karşılıyor. Bu liselerden mezun olan öğrenciler, kendi iş yerlerini açabiliyorlar. 

İşverenler Aradıkları Elemanı Mesleki Eğitim Merkezleriyle Bulacak 

Mesleki Eğitim Merkezi programı işverenlere de pek çok avantaj sunuyor. İş yerinde 12 ay boyunca haftada 4 gün çırak yetiştirme imkanı, sigorta giderlerinin devlet tarafından karşılanması, çırağa ödenecek ücretin devlet tarafından verilmesi bu avantajlardan sadece bir kısmı. 

İlimiz genelindeki 19 meslek lisesi bünyesinde açılan Mesleki Eğitim Merkezlerine yıl boyunca kayıt yapılabilmektedir. Kayıt için tüm meslek liselerimize başvuruda bulunulabilmektedir. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.