banner461

İsmail Hakkı Tonguç’u özlemle anıyoruz

Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, ölümünün yıldönümünde İsmail Hakkı Tonguç'u özlemle andıklarını dile getirdi.  

banner15
İsmail Hakkı Tonguç’u özlemle anıyoruz
24 Haziran 2022 Cuma 12:06

banner517
banner134

Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, ölümünün yıldönümünde İsmail Hakkı Tonguç'u özlemle andıklarını dile getirdi.  

Demir, "Köy Enstitüleri'nin kuramcısı, kurucusu ve yöneticisi, eğitim dünyasına adını "Tonguç Baba" olarak yazdıran Cumhuriyetin büyük devrimcisi İsmail Hakkı Tonguç'u ölümünün 62. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. 

Cumhuriyetle birlikte cehalete karşı açılan savaşın öncülerinden olan İsmail Hakkı Tonguç, cumhuriyet devrimlerinin yerleşmesi için ulusal eğitimin gerçekleşmesi gerektiğini biliyordu. Bunun için de çağdaş, laik ve bilimsel eğitimin yaygınlaşmasını hedefliyordu. 

Cumhuriyet’in ilk Milli Eğitim Bakanı ile başlayan eğitim devrimi, Hasan Ali Yücel'in MillîEğitim Bakanlığı ve İsmail Hakkı Tonguç'un İlköğretim Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde doruğa çıkmıştır. 

1940 yılında, Hasan Ali Yücel ve İsmail Tonguç’un önderliğinde Köy Enstitüleri kurularak köy çocuklarının eğitimi sağlanmış, Atatürk ilkelerinin ve Cumhuriyet devrimlerinin aydınlığı bütün Anadolu’ya ulaştırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk ulusu onlara daima minnettardır. 

Eğitim-İş olarak amacımız; Köy Enstitülerinin felsefesi, heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. 

Eğitim-İş, Mustafa Necati’den, Hasan Ali Yücel’den, İsmail Hakkı Tonguç’tan devraldığı bu görev ve sorumluluğu yerine getirme azim ve kararlılığındadır" diye konuştu.  


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.