banner461

Kadroların tamamına atama yapılmalı

Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanlığından yapılan açıklamada eğitim müfettiş yardımcılığı atamalarında boş kontenjanların alanlara dağıtılması ve kadroların tamamına atama yapılması gerektiğine dikkat çekildi.  

banner15
Kadroların tamamına atama yapılmalı
06 Ekim 2022 Perşembe 14:52

banner134

Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanlığından yapılan açıklamada eğitim müfettiş yardımcılığı atamalarında boş kontenjanların alanlara dağıtılması ve kadroların tamamına atama yapılması gerektiğine dikkat çekildi.  

Açıklamada; "Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na müracaatta bulunarak, düşük başvuru sayısı ve atamaya esas puan yetersizliği nedeniyle boş kalan alana tahsisli eğitim müfettiş yardımcılığı kadro sayılarının diğer alanlara orantılı bir şekilde dağıtılmasını ve 750 eğitim müfettişliği kadrosunun tamamı için atama yapılmasını talep ettik. 

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Yönetmeliği hükümleri uyarınca 750 kadro için eğitim müfettiş yardımcılığı yazılı sınav süreci sonuçlandırılmıştır. Ancak sınav başvuru sayıları ile yazılı sınav sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, atama yapılacak alanlara ayrılan kadro sayılarının bir kısmının, düşük başvuru sayısı ve atamaya esas puan yetersizliği nedeniyle boş kalacağı görülmektedir. 

Bakanlığın, 25.08.2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Dolu ve Boş Kadrolarda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar uyarınca ihdas edilen 750 eğitim müfettiş yardımcısı kadrosunun tamamını öğretmen adaylara tahsis etmesi yerinde ve olumlu bir adım olmuştur. 

Bakanlığın okul ve kurumlarda kalite güvence sistemini daha etkin hâle getirmek, eğitim sisteminin tüm bileşenlerini sürekli izleyip değerlendiren ve önleyici rehberliği esas alan anlayış üzerine tasarladığı teftiş sisteminin daha işlevsel bir nitelikte hayat bulmasında, rehberlik faaliyetlerinin eğitim-öğretim pratiğinin içinden gelen müfettişler eliyle yürütülmesi önemlidir. Bu nedenle, düşük başvuru sayısı ve atamaya esas puan yetersizliği nedeniyle boş kalan alana tahsisli eğitim müfettiş yardımcılığı kadro sayıları diğer alanlara orantılı bir şekilde dağıtılmalı ve 750 eğitim müfettişliği kadrosunun tamamı için atama yapılmalıdır. 

Bakanlığa gönderdiğimiz yazı için tıklayınız. Eğitim müfettiş yardımcılığı atamalarında boş kontenjanlar alanlara dağıtılmalı, kadroların tamamına atama yapılmalıdır. Eğitim müfettiş yardımcılığı atamalarında boş kontenjanlar alanlara dağıtılmalı, kadroların tamamına atama yapılmalıdır" ifadelerine yer verildi.  


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.