banner461

Kapadokya çalıştayı Fen Lisesinde yapıldı

 “Mathmatics and Science for Life” ´´Yaşam için Fen ve Matematik ´´adlı projenin Kapadokya çalıştayı Nevşehir Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesinde yapıldı.

banner15
Kapadokya çalıştayı Fen Lisesinde yapıldı
19 Mayıs 2016 Perşembe 13:07

banner134
 “Mathmatics and Science for Life” ´´Yaşam için Fen ve Matematik ´´adlı projenin Kapadokya çalıştayı Nevşehir Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesinde yapıldı.
Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı tarafından desteklenen Yaşam için Fen ve Matematik  “Mathmatics and Science for Life ( MASCIL)" çalıştayı Nevşehir’de gerçekleştirildi.13 Avrupa ülkesinden 18 ortak işbirliğiyle yürütülen bu projenin amacı, sorgulamaya-araştırmaya dayalı bilim öğretiminin (IBST) ilköğretim ve ortaöğretim okullarında, yaygın olarak kullanımını teşvik etmektir. 
Nevşehir Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi’nde düzenlenen çalıştaya, Hacettepe Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen, Doç. Dr. Gültekin Çakmakçı,  Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Şube Müdürü Ramazan Bıyıklıoğlu ile öğretmenler katıldı. Proje kapsamında düzenlenen çalıştaya Nevşehir Merkez ilçe okullarında görevli Fen Bilgisi, Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya branşlarından öğretmenler katıldı. Bu amaçla ilimiz genelinde 50 öğretmenimize sorgulamaya dayalı bilim eğitimi verildi.
Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek,  çalıştayda yaptığı konuşmada, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği günümüzde, çağa ayak uydurmak için okullarda öğrencilerin aldığı fen ve matematik eğitiminin niteliği ve kalitesi artırıldığında uluslararası yarışta basamakların hızla çıkılacağına dikkat çekti.
Ayrıca, MASCIL projesinin toplumun ihtiyaçlarına çözüm bulacak geleceğimiz olan gençleri problem çözme becerisine sahip, karşılaştığı durumlar konusunda analitik düşünebilen, yorum yapabilen, çözüm yolları için araştırmacı, yenilikçi ve hayal gücünü kullanabilen bireyler olarak yetiştirilmesinde önemli katkı sağlayacağını belirtti.
Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen konuşmasında sorgulamaya-araştırmaya dayalı bilim öğretiminin (IBST) ilköğretim ve ortaöğretim okullarında yaygın olarak kullanımını teşvik ederek bu amaçla hizmet öncesi öğretmen adaylarına ve hizmet içi öğretmenlerine sorgulamaya dayalı bilim eğitimi ile ilgili çalıştaylar düzenlemekteyiz. Bu kapsamda Nevşehir’de bu çalışmanın ikincisini gerçekleştirirken Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına teşekkürlerini iletti.  
“Mathmatics and Science for Life”  çalıştayı, sorgulama temelli fen ve matematik eğitiminde proje ve materyal hazırlama yöntemleri hakkında bilgilendirme, öğretmenlerin grup çalışması yaparak proje ve materyal planı hazırlamaları ve hazırladıkları proje ve materyalleri sunmalarının ardından katılan öğretmenlere sertifika verilmesi ile sona erdi.
 

Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.