banner461

Kapadokya Üniversitesi Hayal Oldu

Ürgüp İlçesi’ne bağlı Mustafapaşa Beldesi’nde bulunan Alev Alatlı öncülüğünde özel okul statüsünde kurulan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, Nevşehir Üniversitesi’nin isminin bu yönde değişmesine mani oldu.

banner15
Kapadokya Üniversitesi Hayal Oldu
15 Ağustos 2013 Perşembe 12:38

banner517
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp İlçesi’ne bağlı Mustafapaşa Beldesi’nde bulunan Alev Alatlı öncülüğünde özel okul statüsünde kurulan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, Nevşehir Üniversitesi’nin isminin bu yönde değişmesine mani oldu.

Özel yüksekokulun kurulduğu dönemde isim hakkının da alınmış olması Kapadokya Üniversitesi fikrini tarihe gömdü. İsmin devredilmesi ise özel üniversite - devlet üniversitesi ayrımı nedeniyle mümkün değil.

İstanbul’a yapılacak olan üçüncü köprünün Yavuz Sultan Selim Köprüsü ismini alacak olmasıyla tepkilerini dile getiren Alevi Derneklere cevaben Başbakan Erdoğan Tunceli’deki üniversitenin Pir Sultan Abdal, Nevşehir’in ise  Hacıbektaş Üniversitesi ismine kavuşabileceğini belirtmişti.
Bu tartışmaların ardından Nevşehir’in de önemli gündem maddelerinden birisi haline gelen üniversiteye yeni isim konusunda, Kapadokya Üniversitesi olması yönünde talepler artmıştı. Ancak bu girişimler isim hakkının 2005 yılında bir vakıf tarafından alınmış olması nedeniyle iptal edildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nevşehirli - 8 yıl önce
madem kapadokya üniversitesi olarak tescillenemiyor ozaman cappadocia üniversitesi olarak değiştirilsin. demokraside çareler tükenirmi yav.
Avatar
Vatandaş - 8 yıl önce
doğru,cappadocia üniversitesi diye yazılır kapadokya üniversitesi diye okunur.