banner461

Kozaklı MYO Sosyal Hizmet Programından Nevşehir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne Teknik Gezi

Kozaklı MYO Sosyal Hizmet Programından Nevşehir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne Teknik Gezi

banner15
Kozaklı MYO Sosyal Hizmet Programından Nevşehir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne Teknik Gezi
23 Nisan 2022 Cumartesi 10:02

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kozaklı Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölümü Sosyal Hizmetler Programı tarafından, “Göçmen ve Sığınmacılarla Sosyal Hizmet” adlı ders kapsamında, Nevşehir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teknik gezi gerçekleştirildi.

NEVÜ Kozaklı MYO Sosyal Hizmetler Programı Bölüm Başkanı ve ders sorumlusu Öğr. Gör. Osman Yanık ile Sosyal Hizmetler Programı öğretim elemanı Öğr. Gör. Süleyman Topaloloğlu koordinesinde gerçekleştirilen teknik gezide Göç Uzmanı Fatma Deveci, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve yapılan çalışmalar hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulundu.

Teknik gezide il göç idaresinin kuruluşu, işleyişi, alt birimleri ve yapılan çalışmalar hakkında paylaşımlarda bulunan Deveci, Nevşehir İl Göç İdaresi olarak aylık ortalama 80 kayıt alındığını belirterek kayıt sürecinde hassasiyet belirlemede sosyal hizmet mesleğinin önemine dikkat çekti ve sosyal uyum çerçevesinde yapılan çalışmaları aktardı. Sosyal uyum çalışmalarında en çok karşılaşılan sorunun yabancılara yönelik “doğru bilinen yanlışlar” olduğuna işaret eden Deveci, bu sorunların ortadan kaldırılabilmesinde farkındalık çalışmalarının önemine değinerek üniversite öğrencilerinin sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. Daha sonra ilerleyen süreçte yapılabilecek çalışmalarla ilgili bölüm hocaları ve öğrencilerle görüş alışverişinde bulunuldu.

Öğrencilerin mesleki gelişimleri için teknik gezilerin önemini vurgulayan Kozaklı MYO Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Osman Yanık, teknik geziye verdikleri destekten ve misafirperverliklerinden dolayı Nevşehir Valiliği İl Göç İdaresi  İl Müdürü Akif Doksar ile İl Göç Uzmanı Fatma Deveci’ye teşekkürlerini sundu.

Yapılan teknik gezinin ardından, öğrencilerin sosyal işlevselliklerini artırmaya yönelik olarak Nevşehir Avanos ilçe merkezinde bulunan NEVÜ Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi’ne ziyarette bulunuldu. Bölüm Başkanı Yanık, müzenin kurulmasına ve işleyişine katkıda bulunan Prof. Dr. Adem Öger ile Araş. Gör. Kalime Serbest’e de öğrencileri kabullerinden dolayı teşekkürlerini iletti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.