banner461

KÜN'de SOGEP destekli 'Mutfağın Genç Uzmanları Yetişiyor' projesi başlıyor

Kapadokya Üniversitesi tarafından hazırlanan ve SOGEP tarafından desteklenen “Mutfağın Genç Uzmanları Yetişiyor” projesi başlıyor.

banner15
KÜN'de SOGEP destekli 'Mutfağın Genç Uzmanları Yetişiyor' projesi başlıyor
24 Kasım 2021 Çarşamba 13:19

banner517
banner134

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen Kapadokya Üniversitesi tarafından hazırlanan “Mutfağın Genç Uzmanları Yetişiyor” isimli projemiz, Ahiler Kalkınma Ajansında Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in de katılımı ile Rektör Prof. Dr. Hasan Ali Karasar tarafından imzalandı.

18 ay sürecek proje ile 18-29 yaş arası gençlerin, üniversitemiz tarafından aşçılık mesleği konusunda eğitime alınarak bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ve bu yolla istihdam edilebilmelerinin artırılması amaçlanıyor. Üniversitemiz Uçhisar Sanat Yerleşkesi’nde bulunan uygulama mutfaklarında yapılacak proje bünyesinde 40 gence eğitim verilecek. Projenin, Kapadokya bölgesindeki nitelikli iş gücünü arttırarak bölgedeki gastronomi turizminin gelişmesine ve dolayısıyla ekonomik ve sosyal kazanımların artmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Özer: Proje bölge gastronomisinin gelişimine çok büyük katkı sağlayacak

Projeyi değerlendiren üniversitemiz Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ezgi Demir Özer, “Mutfağın Genç Uzmanları Yetişiyor” adlı projemizde gastronomi alanına meraklı dezavantajlı gençlerimize Kapadokya Mutfağını öğreterek hem gençlere iş imkanı hem de bölgede ihtiyaç duyulan nitelikli işgücü ihtiyacına katkı sağlamayı hedefledik.

Bu proje, üniversitemiz Proje Yönetim Ofisi ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü önderliğinde Ahiler Kalkınma Ajansı, Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği ve Uçhisar Belediyesi desteğiyle hayata geçiriliyor. Bu türde bir projenin ilk kez yapılacak olması, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından değer verilerek bakanlığa sunulması ve bakanlık tarafından desteklenecek bir proje olarak seçilmiş olmasından dolayı son derece mutluyuz. Proje ile bölgenin gastronomi alanında hızlı bir gelişme göstermesini öngörüyoruz.” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.