banner461

NEIRSU Projesi’nin 2022 Yılı Çalışmaları Başladı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Handan Yıldızhan başkanlığındaki NEIRSU (Nevşehir İli ve İlçeleri Demir Çağı-Hellenistik ve Roma Dönemi Yüzey Araştırması) Projesi’nin 2022 yılı çalışmaları, Eylül ayı itibariyle başladı.

banner15
NEIRSU Projesi’nin 2022 Yılı Çalışmaları Başladı
12 Eylül 2022 Pazartesi 11:06

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Handan Yıldızhan başkanlığındaki NEIRSU (Nevşehir İli ve İlçeleri Demir Çağı-Hellenistik ve Roma Dönemi Yüzey Araştırması) Projesi’nin 2022 yılı çalışmaları, Eylül ayı itibariyle başladı. Yaklaşık bir ay sürmesi planlanan araştırmaların bu yılki bölümü ağırlıklı olarak Hacıbektaş, Gülşehir ve Acıgöl İlçeleri ile bunlara bağlı beldelerde gerçekleştirilecek.

Nevşehir’in Anadolu Demir Çağı-Hellenistik ve Roma Dönemi içindeki yeri ve öneminin tespitine yönelik sürdürülen çalışmaların bu yıl dördüncü sezonun gerçekleştirildiğini belirten Dr. Handan Yıldızhan, bu sezon gerçekleştirilecek çalışmalarla Nevşehir’in söz konusu dönemlerine ait yerleşim modelleri ile askeri ve ticari ulaşım ağları hakkında önemli ipuçlarına ulaşmayı umduklarını söyledi. Yıldızhan ayrıca araştırma ekibinin gerçekleştireceği çalışmalarla, nekrolojik ve ikonografik verilerden yola çıkarak; bu dönemlere ait ölü gömme adetleri, ölü kültleri ile mezar mimarisi gibi pek çok konuda da bölgenin kültür tarihini aydınlatmaya yönelik önemli bilgileri ortaya çıkartmayı hedeflediklerini ifade etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.