banner461

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Uluslararası Katılım ile Açıldı

NEVŞEHİR Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bünyesinde Japon dili ve edebiyatı ana bilim dalı açıldı.

banner15
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Uluslararası Katılım ile Açıldı
13 Ekim 2017 Cuma 13:01

banner517
banner134
NEVŞEHİR Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bünyesinde Japon dili ve edebiyatı ana bilim dalı açıldı.
Üniversitenin kültür ve kongre merkezinde gerçekleştirilen ana bilim dalı açılışı programına Nevşehir Vali Vekili Ahmet Soley, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Japonya Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Koichiro Nakamura, JCOM sorumlusu Yoshinori Sekımoto, Türk ve Japon akademisyenler katıldılar.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitenin tanıtım filminin gösterimi ile başlayan programda daha sonra Japon dili ve edebiyatı ana bilim dalı öğrencileri ile Erciyes Üniversitesi Japonoloji kültür topluluğunun gösterileri sunuldu.
Japonya kültürel etkileşim topluluğu gösterileri, Atsuko Suetomi ve Eyüp Hamiş’in Koto ve Ney sunumu, İaido kılıç gösterilerinin ardından Ankara Üniversite Japon dili ve kültürü araştırma merkezi Başkanı Prof. Dr. Ayşe Nur Tekmen, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bünyesinde bu bölümün faaliyete geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Tekmen, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesinde böyle bir ana bilim dalının açılmış olması çeşitli yepyeni oluşumlara, projeleri de beraberinde getirecektir. Ayrıca Japonya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine de çok büyük katkı sağlayacaktır” dedi.
Japon dili ve edebiyatı ana bilim dalının Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bünyesinde açılmasına büyük önem verdiklerini kaydeden Üniversite rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Türkiye’de son dönemlerde Japonca dil kurslarına katılım sağlayanların sayısında da ciddi bir artış olmasının ülke halkının bu iki ülke arasındaki ilişkiye verdikleri öneminde bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Bağlı, “Bizim üniversitemizin tarihi günlerinden birisi bugün yaşanıyor. Japon dili ve edebiyatının Türkiye’deki üçüncü bölümünün Üniversitemizde açılmasından son derece gururlu olduğumuzu söylemek isterim. Üniversitemizin iki önemli felsefesi var. Bunlardan birisi Hacı Bektaş Veli’nin felsefesini uluslararası manada tanıtmak ve ikincisi ise Nevşehir ilinin sahip olduğu potansiyeli bütün dünyaya tanıtmak. Bu iki işlevi yerine getirecek en önemli bölümlerden biri bu bölüm. Japonya – Türkiye arasındaki dostluğu gösterebilecek bir bölüm üniversitemizde açıldı. Burada Japon insanının Türkiye ile ilgili hassasiyetlerini biliyoruz. Bu konuda bizde önemli akademik bir adım attık. Üniversitemize, Ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
Japonya Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Koichiro Nakamura, “Kapadokya’nın merkezi Nevşehir’de böyle bir bölümün açılmasına büyük önem veriyoruz. Dünyada en samimi ülkesi olan Türkiye’de Japon dili ve edebiyatı bölümünün açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’ye gelen Japon turistlerin büyük bir bölümü İstanbul ve Kapadokya’yı ziyaret eder. Damat İbrahimpaşa’nın yeniden imar ettiği bu yörede bu bölümün açılmasının iki ülke ilişkileri açısından yepyeni bir pencere açacağı kanısındayım” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.