banner461

Nevşehir’e “Deneyap Teknoloji Atölyesi” Kuruluyor…

Nevşehir'de “Deneyap Teknoloji Atölyesi” kurulması için çalışmalara başlanılmıştır.

banner15
Nevşehir’e “Deneyap Teknoloji Atölyesi” Kuruluyor…
09 Mayıs 2022 Pazartesi 10:56

banner517
banner134

Nevşehir'de “Deneyap Teknoloji Atölyesi” kurulması için çalışmalara başlanılmıştır. Bilindiği üzere “Deneyap Türkiye”, Cumhurbaşkanlığımızın 100 Günlük Programında yer alan “81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi Kurulması” hedefi doğrultusunda, Sanayi ve Teknoloji BakanlığımızGençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde hayata geçirilmiştir. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler toplamda 3 yıllık bir eğitim programına alınmaktadır. Eğitimin ilk 2 yılında Robotik ve Kodlama, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Yapay Zekâ, Yazılım Teknolojileri, Mobil Uygulama, Tasarım ve Üretim, Enerji Teknolojileri, İleri robotik, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Siber Güvenlik, Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi gibi proje temelli dersler verilmektedir. 2 yıllık eğitim programını tamamlayan öğrencilerin son bir yılda yatkın oldukları  alanlarda takımlar halinde teknoloji temelli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etmeleri ve erken dönemde alanlarında uzman olmaları hedeflenmektedir.

 

Ülkemizin kalkınması için olmazsa olmaz gördüğümüz “Milli Teknoloji Hamlesi”nin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı ortaokul seviyesi için; 4. ve 5. sınıflar Lise seviyesi için 8. 9. ve lise hazırlık sınıflarında öğrenim gören öğrenciler başvuru yapabileceklerdir. Başvuru yapan öğrenciler e-sınav ve uygulama sınavı  olmak üzere iki aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanabileceklerdir. Başvurmak isteyen adayların elektronik ortamda yapılacak olan e-sınava ön başvurularını 31 Mayıs 2022 saat 23.59’a kadar tamamlamaları beklenmektedir.

 

Ayrıca 13 Mayıs 2022 Cuma günü Saat 20:00’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca ilimiz dahilindeki ortaokul ve lise müdürleri ve öğretmenlerine yönelik çevrimiçi “Deneyap Teknoloji Atölyeleri  Bilgilendirme Toplantısı” düzenlenecektir. Konuyla ilgili olarak Nevşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Yusuf Şahin, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Memet Polat'ı ziyaret ederek ilimizde kurulacak 'Deneyap Teknoloji Atölyeleri' hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur. İlimizdeki ortaokul ve liselerde gerekli duyuruların yapılması ve öğrenci başvuruları konusunda desteklerini talep etmiştir.

 

Bu çerçevede, Milli Teknoloji Hamlesi yolunda yarının teknolojisini üretecek gençleri yetiştirme noktasında hedef kitleye ulaşabilmek büyük önem arz etmekte olup; Deneyap Teknoloji Atölyesi ve başvuru süreci ile ilgili detaylı açıklamalar ve başvuru linki https://www.deneyapturkiye.org web sayfasında yer almaktadır.

 

Nevşehir'de Deneyap Teknoloji Atölyemiz, Milli Teknoloji Hamlesi 'ne imzasını atmak isteyen gençlerimizi bekliyor.

 

DENEYAP kapsamında kazandığımız her öğrencimiz, gencimiz geleceğimize yaptığımız en güzel yatırım olacaktır. Potansiyellerini keşfederek icat çıkarma kapasitesi olan teknoloji tutkunu gençlerimizi Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almak üzere başvuru yapmaya davet ediyoruz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.