banner461

NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi Laboratuvarları Törenle Açıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan Preklinik, Alçı-Akrilik ve Simülasyon (fantom) Laboratuvarları düzenlenen törenle açıldı.

banner15
NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi Laboratuvarları Törenle Açıldı
13 Kasım 2021 Cumartesi 17:13

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan Preklinik, Alçı-Akrilik ve Simülasyon (fantom) Laboratuvarları düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa; Milli Eğitim ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir Vali Yardımcısı Osman Güven, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Deviren, protokol üyeleri, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Deviren, fakülte ve fakülte bünyesinde açılışı yapılacak olan laboratuvarlar hakkında bilgi verdi. Dekan Prof. Dr. Bayram Deviren “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kurulan Diş Hekimliği Fakültemiz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün kararı ile de 2021-2022 eğitim – öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim hayatına başladı. Şu anda Diş Hekimliği Programında 62 öğrencimizin eğitim görmekte olduğu fakültemize ve öğrencilerimize Diş hekimliği eğitimlerinde sosyal, temel hekimlik ve mesleki yetkinliğin kazandırılması adına üç önemli laboratuvarı da fakültemize kazandırdık. Böylelikle öğrencilerimiz teorik olarak aldıkları bilgileri bu laboratuvarlarımızda uygulamalı olarak gerçekleştirerek kendilerini mesleki alanda da geliştirebilecekler.

Laboratuvarlarımızın geleceğin diş hekimliği görevini üstlenecek olan öğrencilerimiz olmak üzere üniversitemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ederken, başta  Bakanımız ve Üniversitemiz Rektörü olmak üzere siz değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu

Rektör Aktekin Fakülteye İlk Sıradan Yerleşen Öğrenciyi Tebrik Etti

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, 2021 YKS sıralamasında NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden fakülteye ilk sırada yerleşen Şevval Açıkgöz’ü başarısından dolayı kutlayarak kendisine tebrik belgesi verdi.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Bayram Deviren’in de vermiş oldukları katkı ve desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’e fakülte adına teşekkürlerini sunarak kendilerine plaket takdiminde bulunmasının ardından program, fakülte bünyesinde kurulan Simülasyon Laboratuvarı, Preklinik Laboratuvarı ve Alçı- akrilik Laboratuvarı’nın açılışının yapılması ve gezilmesiyle sona erdi.

Diş Hekimliği Laboratuvarları Hakkında

Simülasyon laboratuvarı: Diş hekimliği eğitiminde sosyal, temel hekimlik ve mesleki yetkinliğin kazandırılmasında simülasyonlu eğitimin kullanımı önemli bir yere sahiptir. Diş hekimliği fakülteleri için özel olarak geliştirilen ağız, diş ve çevre dokularını bire bir taklit eden fantom modeller üzerinde öğrencilerin tedavi işlemlerini hastalarda tatbik edilmeden önce öğretilmesini sağlayan sistemlerdir. Diş kesimi, dolgu ve kanal tedavisi işlemleri bu modellerde öğretilebilmektedir. Açılacak simülasyon laboratuvarımızda aynı anda 30 öğrenci eğitim görebilmektedir. Eğitmenin yaptığı işlemleri yüksek çözünürlükteki kamera aracılığıyla eş zamanlı olarak her bir masadaki monitöre gönderilmekte bu şekilde bire bir eğitim sağlanabilmektedir.

Preklinik laboratuvarı: Klinik öncesi laboratuvar anlamına gelen bu laboratuvarda dişlerin morfolojileri ilk etapta sabun modellerin, sonrasında diş hekimliği için özel üretilmiş mum modellerin, diş yapısını taklit eden modellerin en son da çekilmiş dişlerin diş hekimliğinde kullanılan el aletlerinin manipülasyonları ile öğrenilmesi sağlanmaktadır. Laboratuvarımızda 60 öğrencinin bire bir eğitim görebileceği nitelikte alt yapımız mevcuttur.

Alçı- akrilik laboratuvarı: Protetik diş tedavisi uygulamalarında hastaların diş noksanlıklarını gidermeye yönelik sabit ve hareketli protezlerin son teknoloji cihazlar ile yapım aşamalarının öğretilmesi öğrencilere dönüşümlü olarak eğitmenler tarafından sağlanmaktadır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.