banner461

NEVÜ Sosyoloji Topluluğu'ndan “Sosyoloji Kariyer Günleri-I” Konulu Panel

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Sosyoloji Topluluğu tarafından “Sosyoloji Kariyer Günleri-I” konulu panel düzenlendi

banner15
NEVÜ Sosyoloji Topluluğu'ndan “Sosyoloji Kariyer Günleri-I” Konulu Panel
11 Mart 2022 Cuma 14:28

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Sosyoloji Topluluğu tarafından “Sosyoloji Kariyer Günleri-I” konulu panel düzenlendi

NEVÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Zeynep Korkmaz Konferans Salonu’nda Sosyoloji Topluluğu üyesi Melisa Salman’ın sunumuyla başlayan panelin açılış konuşmasını Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ensar Çetin yaptı. Konuşmasına Sosyoloji Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Çağdaş Ümit Yazgan’a,  Topluluk Başkanı ve Sosyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Osman Kutlu’ya teşekkür ederek başlayan Çetin, panelin sosyolog adayları için imkân ve sınırlılıklar çerçevesinde “Sosyolojinin ne işe yaradığı”nı netleştirebilmek bakımından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Açılışta konuşan Sosyoloji Topluluğu Başkanı Osman Kutlu ise düzenlenen panelin topluluğun ilk etkinliği olduğunu belirterek, etkinliklerinin bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi.  

Panele davetli konuşmacı olarak katılan ve Nevşehir Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan sosyolog Duygu Esen çalışma deneyimleri çerçevesinde sosyologların yoksullar, yaşlılar, engelliler, şiddet mağdurları gibi dezavantajlı grupların sorunlarının tespiti ve bu sorunlara çeşitli çözüm yolları geliştirme noktasında oldukça işlevsel bir konuma sahip olduğunu belirtti.

Panel konuşmacılarından Kapadokya Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Melih İçigen kendi biyografisinden hareketle sosyolojinin farklı bir perspektif kazandırma bağlamında kritik bir öneme sahip olduğunu ve sosyoloji bölümü öğrencilerinin “Daha iyisini nasıl yaparım?” sorusunu sorarak bireysel ve toplumsal düzeyde verimliliklerini arttırabileceklerini vurguladı.

Nevşehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görev yapan sosyolog Samed Arı ise sosyologların denetimli serbestlik alanında yapacakları çalışmaların neler olabileceği hakkında ayrıntılı bilgi vererek, sosyal sorunları tespit etmenin yanında çözüm önerileri getirmenin önemine değindi. Samed Arı konuşmasının sonunda belirli alanlarda uzmanlaşmış sosyologların kamu sektöründe çok daha işlevsel bir konuma sahip olma potansiyeline vurgu yaptı.

Panelin son konuşmacısı Nevşehir Denetimli Serbestlik Müdürü Ali Bayrak da denetimli serbestlik sisteminin yapısı, işleyişi ve işlevleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Panel, Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ensar Çetin’in davetli konuşmacılara ve panele katılan öğrencilere katkılardan dolayı teşekkür etmesi ve çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile son buldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.