banner461

NEVÜ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde “Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz Projesi”nin İlk Etkinliği Gerçekleştirildi

NEVÜ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde “Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz Projesi”nin İlk Etkinliği Gerçekleştirildi.

banner15
NEVÜ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde “Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz Projesi”nin İlk Etkinliği Gerçekleştirildi
27 Ekim 2021 Çarşamba 13:15

banner517
banner134

Nevşehir’in somut olmayan kültürel mirasının tespit edilmesi ve öğrencilerde bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ile Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz” isimli projenin ilki olan “Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin koordinesi ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğe Nevşehir Merkez, Derinkuyu, Acıgöl, Avanos ve Ürgüp ilçelerinde öğrenim gören 50 öğrenci 56 masal ile katıldı.

Aile büyüklerinden dinledikleri ve video ile kayıt altına aldıkları masallar ile etkinliğe katkı sağlayan öğrencilere ve danışman öğretmenlerine katılım belgeleri verildi.

Etkinlik Eğitim-Öğretim Yılı Boyunca Devam Edecek

Projeyi koordine eden NEVÜ Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi Müdürü Prof. Dr. Adem Öger, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda öğrenim gören öğrencilerin kültürel miras konusunda farkındalıklarını artırmayı ve kuşaklar arasında geleneksel bilginin paylaşımına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.  Proje hakkında bilgi veren Öger, “ “Projemizin  ‘Dedemin Oyunu ve Oyuncakları’ isimli ikinci etkinliğini 21 Ekim-21 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz ve tüm öğrencilerin katılımlarını bekliyoruz. Ayrıca proje kapsamında eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek olan ‘Bilmece Bildirmece’, ‘Sayışmacalar, Yanıltmacalar, Tekerlemeler’, ‘Heybemdeki Türküler, Ağıtlar ve Maniler’ ve ‘Ninemin Çeyiz Sandığındakiler’ gibi etkinliklerimiz şehrin kültürel mirasının aktarımı açısından olduğu kadar, kurumlar arası işbirliğini de geliştirecektir. Bu etkinlikte bizleri destekleyen başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin olmak üzere, emeği geçen ARGE Birimine, öğretmenlerimize, katılım sağlayan öğrenci ve ailelerine teşekkür ederiz” dedi.

‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ isimli etkinlik kapsamında elde edilen masal videolarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCF8mci2KWuhSu2Ay0H7Sf3Q


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.