banner461

NEVÜ Yüksek Lisans Öğrencisine TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Bursu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Fikriye Atasoy’un Dr. Öğr. Üyesi Naşit İğci danışmanlığında hazırlanan tez çalışması, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından “2210/C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Yüksek Lisans Burs Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

banner15
NEVÜ Yüksek Lisans Öğrencisine TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Bursu
26 Ağustos 2020 Çarşamba 10:14

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Fikriye Atasoy’un Dr. Öğr. Üyesi Naşit İğci danışmanlığında hazırlanan tez çalışması, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından “2210/C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Yüksek Lisans Burs Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı. 

NEVÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Fikriye Atasoy sağlık biyoteknolojisi öncelikli alanı altında değerlendirilen “Montivipera raddei (Radde Dağ Engereği) Zehri Fibrinojenolitik Aktivitesinin Poliakrilamit Jel Elektroforezi ve HPLC Yöntemleri ile Belirlenmesi” başlıklı tez çalışması ile, TÜBİTAK’tan 12 ay boyunca burs alacak. Atasoy’un TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanan tez çalışması ayrıca, NEVÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi tarafından da desteklenmekte. 

Tez kapsamında yapılacak çalışmalar ile kan pıhtılaşmasında çok önemli bir protein olan fibrinojeni parçalama özelliğine sahip yılan zehri kaynaklı yeni enzimlerin keşfedilmesine ışık tutacak veriler elde edilecek. Sonraki yapılacak çalışmalar ile de bu enzimlerin tanı ve tedavide kullanım potansiyelleri değerlendirilebilecek. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.