banner461

NEVÜ’de “Rektör-Öğrenci Buluşması” Etkinliği

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ’yü yeni kazanan öğrencilerle tanışarak, öğrencilerin sorularını cevapladığı Üniversite uyum programı kapsamında düzenlenen “Rektör-Öğrenci Buluşması” etkinliğine katıldı.

banner15
NEVÜ’de “Rektör-Öğrenci Buluşması” Etkinliği
29 Eylül 2022 Perşembe 19:13

banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ’yü yeni kazanan öğrencilerle tanışarak, öğrencilerin sorularını cevapladığı Üniversite uyum programı kapsamında düzenlenen “Rektör-Öğrenci Buluşması” etkinliğine katıldı.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Damat İbrahim Paşa Salonu’nda yapılan programa NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, üniversitenin akademik ve idari birim yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasına yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennileriyle başlayan Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin,   “Yeni eğitim-öğretim yılımız hepimize hayırlı olsun.  Aramıza yeni katılan öğrencilerimiz, üniversitemize ve şehrimize hoş geldiniz. Tarihle, kültürle, medeniyetle dolu bir coğrafyaya geldiniz, bu anlamda çok şanslısınız. Üniversitemiz Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin adını taşıyor. Kampüsümüz önemli değerlerimizin isimlerini taşıyor. Merkez kampüsümüz Osmanlı tarihinde önemli bir yeri olan Damat İbrahim Paşa’nın, Kütüphanemiz Türk-İslam düşünce tarihinde yine çok önemli bir isim olan Hoca Ahmed Yesevi’nin, Yaşam Merkezimiz çağdaş Türk düşüncesinin en önemli isimlerinden Sezai Karakoç’un adını taşıyor, Rektörlüğün önündeki meydanın adı 15 Temmuz Meydanı.  

Üniversitemizin bulunduğu Kapadokya coğrafyası geçmişten bu güne birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafya. Kıymetli arkadaşlar, üniversiteler sadece fiziksel mekânlar değil oradaki isimler, semboller, çağrışımlar, anlatılar, sosyal ortam hepsi bir bütün bu anlamda Türkiye’nin sayılı üniversitelerden birine geldiniz. Üniversiteler evrensel düşünce ve bilim üretim merkezleridir. Her insan yürüyen bir kütüphanedir, ölen her insanla bir kütüphane yanar demiş bir atasözü. Yani her insan bir kütüphane kadar yaşamı boyunca bir birikim elde eder. Türkiye’nin 81 ilinden, dünyanın 40 farklı ülkesinden öğrencilere ev sahipliği yapıyoruz. Burada iyi bir iletişim ve arkadaşlık kurarak farklı dünyalarla tanışabilirsiniz.

Üniversitemiz, tecrübeli akademik ve idari personeli ile öğrenci dostu bir yaklaşımla profesyonel hizmet sunan bir kurum. Zihnen, fikren ve kültürel olarak zenginleşerek buradan ayrılmanız için çalışıyoruz. Şunu unutmayın ki, okurken meslek sahibi olmanın yanı sıra bireysel gelişiminizi de sağlayacaksınız. Dolayısıyla insani değerlere, erdeme, vicdana ve doğru ahlaka dayanmayan bir kariyer insanlara hiçbir fayda getirmez. Size araştırarak ve üreterek öğrenmenizi tavsiye ederek sözlerimi sonlandırıyorum. Hepinize tekrardan hayırlı, başarılı bir eğitim dönemi diliyorum” diye konuştu.

Rektör Aktekin’in konuşmasının ardından Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı İsmail Köse, öğrencilerin ders dışı aktivitelerinde ne gibi hizmetler sunuluyor ve öğrencilerin bunlardan nasıl haberdar olacağı ve yararlanacağı hakkında bir sunum yaptı. Köse, Sağlık Hizmetleri, Kültür Hizmetleri, Spor Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Öğrenci Danışmanlık ve Sosyal Destek Hizmetleri, Sosyal Tesis Hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

NEVÜ Ön lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği, sınavlar ve akademik takvim hakkında bilgi veren Öğrenci İşleri Daire Başkanı Özdemir Cingi, okuldaki öğrenci ofisleri, akademik danışman hizmeti, Öğrenci Bilgi Sistemi, AKTS Kredi Sisteminin içeriğinden bahsederek öğrencilere, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının duyurularını birimlerin web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından takip etmelerini önerdi.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Cem Öztürk, Kütüphane’nin fiziksel hizmet alanları, veri tabanları, KOHA Otomasyon Sistemi, kitap ödünç alma ve iade işlemleri, elektronik-basılı kitaplar ve dergiler, Piri arama motoru, Engelsiz Kütüphane Birimi 7/24 okuma salonu hakkında bir sunum yaptı.

NEVÜ uyum programı kapsamında düzenlenen “Rektör-Öğrenci Buluşması” etkinliği bilgilendirme kapsamında yapılan konuşmalar ve sunumlardan sonra öğrencilerin istek, öneri ve sorularının konuşulduğu soru-cevap bölümünün tamamlanmasının ardından sona erdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.