banner461

NEVÜ’den Koronavirüsle Mücadelede Termal Drone ile Ateş Ölçümü

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) tarafından koronavirüs (Covid-19)’la mücadele kapsamında, termal drone ile ateş ölçümü yapıldı. 

banner15
NEVÜ’den Koronavirüsle Mücadelede Termal Drone ile Ateş Ölçümü
01 Eylül 2020 Salı 17:31

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) tarafından koronavirüs (Covid-19)’la mücadele kapsamında, termal drone ile ateş ölçümü yapıldı.  

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVÜ-CBSUZAM) 2020-2021 eğitim öğretime hazırlık ve salgınla mücadele çalışmaları kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Damat İbrahim Paşa Yerleşkesinde termal kameralı drone ile çekim ve ölçümler yaptı.  

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şenay Güngör, gelişmiş drone kategorisindeki modellerin yeni uygulamalarla zenginleştirilerek koronavirüsle mücadelede kullanıldığını ve bu kapsamda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Nevşehir Valiliği,  Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde Nevşehir’de ilk kez termal drone ile ateş ölçümü yaptıklarını söyledi. 

Salgınla mücadelede anlık olarak görüntü iletimi için drone kullanımının oldukça pratik olduğunu ifade eden Güngör, ayrıca termal kameralı modellerle üniversite kampüs alanları başta olmak üzere pazar yeri, çocuk parkları ve açık alanlarda yüksek ateşe sahip insanların tespit edilip gerekli önlemlerin daha hızlı alınabileceğine dikkat çekti.  

  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.