banner461

Öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin ve halkın sağlığı tehlikede

Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, plansızlık ve karar alma süreçlerindeki kaotik durumun eğitimcilerin kaygılarını artırdığına dikkat çekti.  

banner15
Öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin ve halkın sağlığı tehlikede
30 Mart 2021 Salı 13:22

banner517
banner134

Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, plansızlık ve karar alma süreçlerindeki kaotik durumun eğitimcilerin kaygılarını artırdığına dikkat çekti.  

Eğitimin telafisi olur fakat sağlığın telafisi olmaz diyen Başkan Demir, "Okullar sarıdayken açılmıştı sonra turuncu oldu okulların durumunda bir değişiklik olmadı  kırmızıya döndük okullarda eğitime nasıl devam edeceği konusunda bir bilgi yok .Kırmızı olan illerde  okullar kapalıydı halen kapalı  sonradan renk değiştiren illerde okullarda durum ne olacak eskisi gibi devam mı edecek  yoksa İl Hıfzı sıhha Kurulu  karara alıp kırmızı renkteki kararlarımı uygulayacak. Sarıdaki durum devam edecekse  bu  bir çelişki değil mi.29 mart 2020 Türkiye’deki vaka sayısı 1815 vefat sayısı 23  okullar uzaktan eğitim yapılıyordu tarih 29 Mart 2021 Türkiye’deki vaka sayısı 32.404 vefat sayısı 154 okullarda yüz yüze eğitim yapılıyor.Okulları diğer yerlerden ayrı tutmak lâzım. Birinci temel insan hakkı sağlıktır ama ikincisi de eğitimdir. Okulları açarken, eş zamanlı olarak tedbirleri kaldırmak, üstelik de mutant virüs söz konusuyken; riski artırdı.  Önlemler gevşetilip okullar da açılınca, insanlar bunu tehlike geçti diye algıladı. Nevşehir'de sadece bir okulda 5 Öğretmen covid  pozitif  29 Mart 2021 Korona virüs vaka sayısı 83 olmuş bu değerlere göre öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin ve halkın sağlığı tehlike de Mutant virüs daha bulaşıcı ve çocukları hedef alıyor. Virüsle mücadelede maske mesafe ve hijyen tek başına yeterli değildir. Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için bir çalışma yapılmamıştır. Salgınla mücadeleye uygun, sağlıklı ulaşım konusunda bir düzenleme yapılmamıştır. Henüz il ve ilçe merkezlerinde aşılanma başlamadığı gibi köy okullarında görev yapan eğitim emekçilerinin aşılanması da tamamlanmamıştır. MEB bir yıldır devam eden salgın sürecini doğru yönetememiştir. Yap- boz müdahalelerle eğitimde gelinen sonuç; yoksul çocuklarının, eğitim sürecinin dışında kaldığıdır Bu durumda yüz yüze eğitime devam etmek ciddi riskleri de beraberinde getirecektir. Kimin ne söylediği değil,bilimin ne söylediği önemlidir. İl Hıfzı sıhha Kurulunu daha uygulana bilir ve bilimsel kararlar  almaya davet ediyoruz" açıklamalarında bulundu.  


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.