banner461

Rektör Aktekin, Hacı Bektaş Veli'nin vefatının 750'nci yıl dönümü tanıtım toplantısına katıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750’nci Yıl Dönümünde Yapılacak Etkinliklerin Tanıtıldığı Basın Toplantısına Katıldı

banner15
Rektör Aktekin, Hacı Bektaş Veli'nin vefatının 750'nci yıl dönümü tanıtım toplantısına katıldı
30 Temmuz 2021 Cuma 18:26

banner517
banner134

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin¸ Hacı Bektaş Veli'nin vefatının 750. yıl dönümü kapsamında yapılacak olan anma programı etkinliklerinin tanıtıldığı Beyoğlu Emek Sineması'nda düzenlenen basın toplantısına katıldı.  

Basın toplantısına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin katılırken, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Öcal Oğuz ise online olarak toplantıya katılanlar arasındaydı.

Anma etkinlikleri kapsamında çekilen kısa filmlerin gösterimiyle başlayan program, konuşmacıların etkinliklere dair bilgilendirmesiyle devam etti.

Düzenlenen basın toplantısında, hem UNESCO tarafından hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın yayınladığı kararname ile 2021 yılının Hacı Bektaş Veli Anma Yılı  ilan edilmesi münasebetiyle  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak etkinlik programı oluşturduklarını belirten  Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin¸ “Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitümüz marifetiyle “Çevrimiçi Panelller Serisi”, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Bölümü tarafından düzenlenen “Birlik ve Hoşgörü” Temalı Uluslararası Davetli Çevrimiçi Karma Seramik ve Cam Sergisi, NEVÜ akademisyenlerinden “Hacı Bektaş Veli Felsefesinin İnanç, Ahlak, Hoşgörü, Sevgi, Saygı ve Barış Öğretilerine Katkıları” konulu söyleşi, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından, “Alevilik ve Kurban” ve “Klasik Türk Şiirinde Hacı Bektaş Veli ve Bektaşilik” konulu konferanslar, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Nevşehir Belediyesi işbirliğinde “Hacı Bektaş Veli Anma Yılı Resim Yarışması, NEVÜ Damat İbrahim Paşa Yerleşkesi içerisinde 1 milyon metrekare alan üzerinde ‘Hünkâr Hacı Bektaş Veli Hatıra Ormanı’ gibi programımız kapsamındaki önemli etkinlikleri gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” dedi.

03 Ağustos 2021 tarihinde ise Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Türk Tarih Kurumu işbirliği ile “Hünkar Hacı Bektaş Veli Sempozyumu ve Anma Etkinliği” düzenleyeceklerini bildiren Rektör Aktekin, sempozyum hakkında basın mensuplarına ve katılımcılara sunum yaptı. Sempozyumun bilimsel alana önemli katkılar sunacağını kaydeden Rektör Aktekin,  birbirinden değerli katılımcıları Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde ağırlamaktan onur duyacaklarını ifade etti.  

Basın toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, "Bu sene hem UNESCO tarafından hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın yayınladığı kararname ile Hacı Bektaş Veli anma yılı ve aynı zamanda Yunus Emre'nin, Ahi Evran'ın anma etkinliklerinin gerçekleştirileceği bir yıl olarak karşımızda." dedi.

"Etkinlikler 03-04 Ağustos Tarihlerinde Nevşehir'de gerçekleştirilecek"

Hacı Bektaş Veli'nin 750'nci ölüm yıldönümü etkinliklerinin merkezinin Nevşehir olduğunu kaydeden Demircan, "Anma etkinliğimizi ilk gerçekleştireceğimiz yer Hacı Bektaş Veli'nin geldiği mekan olarak, karargah olarak kurduğu Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi. Dergahının bulunduğu mekan da orada. Dolayısıyla Nevşehir Belediyemiz ile birlikte bu sene 03-04 Ağustos tarihlerinde burada bir etkinlik planlıyoruz. Başlangıcında 03 Ağustos'ta Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi önderliğinde Türk Tarih Kurumumuzla birlikte bir sempozyum gerçekleştireceğiz. Bu sempozyuma yurtiçinden ve yurtdışından katılımcılar olacak. 04 Ağustos gününde de başta Kadıncık Ana Evi açılışı ve müzemize katacağımız yeni değerlerle, güzel sanatlar, tiyatro, sinema bölümlerimizin hazırlıklarıyla birlikte bir anma etkinliği gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

"Halkımızın etkinliklere katılımını arzu ediyoruz"

Düzenlenecek etkinliklere halkın da katılımını arzu ettiklerini belirten Demircan, "Aslında bu anma etkinliği oluşturulan içerik ile birlikte tahminimiz 35 tane vilayetimizden katılım da gerçekleşeceği gibi, aynı zamanda bu etkinliklerin bütün yurt çapında anma etkinliklerine zemin teşkil etmesi ve içerik oluşturması. Bu sene bu anlattığımız etkinliklerde hangi mottolar üzerinde durulacağı konusunda ilanı anlamına geliyor. Bu vesileyle bir dijital platformda bunları bütün toplumumuzla bölüşüyoruz. Bu bölüşmede her kim ki irtibatta olabiliriz, olamayabiliriz kurumlarımız bu hazırlıklarımızdan istifade ederek halkımızın da Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinliğine katılımını arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.