banner461

THD'den hemşirelik temel derslerinin yaz okulunda online olarak verilmesine ilişkin açıklama

THD Nevşehir il temsilsi Dr. Öğretim Üyesi Ş. Dilek Güven hemşirelik temel derslerinin yaz okulunda online olarak verilmesine ilişkin Türk Hemşireler Derneği ve Özel Dal Derneklerinin ortak açıklamasını paylaştı.

banner15
THD'den hemşirelik temel derslerinin yaz okulunda online olarak verilmesine ilişkin açıklama
30 Haziran 2020 Salı 12:16

banner517
banner134

THD Nevşehir il temsilsi Dr. Öğretim Üyesi Ş. Dilek Güven hemşirelik temel derslerinin yaz okulunda online olarak verilmesine ilişkin Türk Hemşireler Derneği ve Özel Dal Derneklerinin ortak açıklamasını paylaştı.

Açıklamada; " Türk Hemşireler Derneği, hemşirelik mesleğinin toplum yararına üst düzeyde nitelikli ve güvenilir hizmet verecek özerk bir sağlık mesleği olması için çalışmak amacı ile 1943 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana, alandaki sağlık hizmetinin niteliğini ve hemşireliğin toplum sağlığına katkısını artırmak üzere, hemşirelik mesleğinin lisans düzeyinde nitelikli bir eğitime dayandırılması için yıllarca emek sarf etmiştir. Ancak bu çabaların zaman zaman sekteye uğradığını üzülerek görüyoruz. Covid-19 Pandemi sürecinin hız kesmeden devam ettiği şu günlerde, hemşirelik eğitiminde yaşanan değişimler, bizleri hem öğrencilerimiz hem de toplumumuz adına kaygılandırmaktadır. Hemşirelik eğitiminin temeli olan ve büyük bir kısmı uygulamalı yürütülen hemşirelik temel dersleri, bazı üniversiteler tarafından yaz döneminde sıkıştırılmış bir programda tamamen online olarak açılmaktadır. Öğrencilerde bilişsel ve duyuşsal yetkinlikler kadar psikomotor beceri gelişimini de gerektiren uygulamalı hemşirelik temel derslerinin, sınırlı sayıda öğretim elemanı ile kalabalık gruplarla, tamamen online ortamda “yaz okulunda” veriliyor olmasını ve pek çok üniversite yöneticisi tarafından ilgili dersleri açma ve yürütme konusunda hemşire eğiticilere baskı uygulanmasını kaygıyla izliyoruz. Bazı hemşirelik öğrencileri bu uygulamayı kendileri için faydalı olarak değerlendirebilir. Nitekim, bazı üniversiteler tarafından açılan bu gibi programlara dönem içinde ödenen katkı paylarının 3 katına kadar ödeme yaparak kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimizin sayısal fazlalığı, öğrencilerimizin bu yanılgısını ortaya koymaktadır. Uzaktan eğitimle yaz okulu açan üniversitelerin, yaz okulu programlarına kabul edilecek öğrenci sayısına dair bir üst limit açıklamamış olmaları da durumun ciddiyetini göstermektedir. Öğrencilerimizin kısa vadede avantaj olarak değerlendirdikleri bu uygulamanın dezavantajları, mesleği icra etmeye başladıklarında hem kendileri hem de onlardan hizmet alan toplum ve çalıştıkları sağlık sistemi içinde ortaya çıkacaktır.

Hemşirelik okullarının programında haftada 20 saatten fazla yer alan ve oldukça yüksek AKTS ve yerel kredilere sahip uygulamalı hemşirelik temel derslerinin, sıkıştırılmış bir şekilde online olarak yaz okulunda verilmesi konusu pek çok hemşirelik okulu ve eğitimcisi tarafından kabul edilir bulunmamakta ve hatta örgün eğitim olarak dahi açılmamaktadır. Hemşirelik Eğitimi Derneği tarafından da belirtildiği gibi tamamen ya da büyük bir kısmı uzaktan eğitimle verilecek uygulama eğitimleri ile hemşirelik programlarının kazanımlarına ulaşılması mümkün değildir. Covid-19 sürecinde hemşirelik temel dersleri zaruri olarak online yürütülmüş olsa da pek çok okul bu durumun telafisi için programlarında düzenleme yapma çabası içindedir. Bununla birlikte, yaz döneminde uygulamalı temel hemşirelik derslerinin, sadece bu dersi alıp başarısız olmuş öğrencilerin değil, dersi 2020-2021 öğretim döneminde alacak öğrencilerin de alabileceği ve hatta diğer üniversitelerin öğrencilerini de kabul edecek şekilde açılıyor olması, hemşirelik eğitiminin niteliğine zarar vermekte, bu eğitimi hakkı ile vermenin önemini anlamış hemşirelik okullarının, eğitimin niteliğini koruma çabalarını baltalamaktadır. Türk Hemşireler Derneği ve hemşirelik özel dal dernekleri, meslektaşlarının nitelikli eğitimlerden geçmesini istemektedir. Toplumun sağlığı ve mesleğin kimliği adına bunun istenmesi ve mücadele verilmesi ilgili derneklerin en temel var olma nedenlerinden birisidir. Hemşirelik öğrencilerinin, Covid- 19 sürecindeki mağduriyeti, hasta başında bire bir hocası ya da hemşireler ile uygulayarak, hastaya dokunarak alacağı eğitimden mahrum kalmasıdır. Bu mağduriyetin çözümü, eğitimin gerekleri ile bağdaşmayan programlar açıp, öğrencilerin bu derslerden başarılı gösterilmeleri değil, hemşirelik eğitiminin niteliğinin korunması, eğitimin içinin boşaltılmaması, eğitim sürecinde Covid-19 salgın süreci nedeniyle yaşanan eksikliklerin giderilmesi için, gerçekçi, öğrencinin bilgi, anlayış ve beceri açığını giderecek çözüm yolları için hep beraber mücadele etmektir.

THD ve hemşirelikte özel dal dernekleri olarak, Tüm meslektaşlarımızı, hemşirelik eğitimin niteliğinin korunması için bir araya gelmeye,  Hemşire eğitimcileri, temel meslek derslerinin online yürütülmesine izin veren programların açılmaması için, üst yönetimin baskısına rağmen mücadele etmeye,  Yükseköğretim Kurulunu, temel meslek derslerinin online yürütülmesine izin veren programların açılmasına izin vermemeye, Rektörleri, nitelikli hemşirelik eğitimden ödün vermemeye, Hemşirelik Fakültesi Dekanlar Konseyi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlar Konseyini, bu sorunun çözümü için ortak hareket etmeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.