banner461

Uğur’dan Milliği Eğitime İnce Eleştiriler

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Uğur, Milli eğitim müdürlüğüne yönelik eleştirilerde bulundu.

banner15
Uğur’dan Milliği Eğitime İnce Eleştiriler
24 Temmuz 2013 Çarşamba 10:58

banner517
banner134

Uğur’dan Milliği Eğitime İnce Eleştiriler

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Uğur, Milli eğitim müdürlüğüne yönelik eleştirilerde bulundu.

Yakın dönemde Anadolu Liseleri tercihlerinde görmedim, duymadım, bilmiyorum mantığı ile hareket eden Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğünün farkındalık ve yeni hizmetlere imza atma yerine içine kapanmış halinin kendilerini üzdüğünü söyleyen Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Uğur, “Bir İlin Milli Eğitim Müdürlükleri eğitimin her alanında öncü olmalı, rehberlik yapmalı, eğitim konusunda bir bilen ve akıl danışılan tereddüt edilen her konuda hizmet veren kamu kuruluş olmalıdır. Ne yazık ki yukarıda saydığımız hususların hiç birisi Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göremiyoruz. Diyebilirsiniz ki hangi İl saydıklarınızı gerçekleştiriyor. Bizde deriz ki herkes kapısının önünün temizliğinden sorumludur. En yakın gündem maddeleri olarak bugün sona eren Üniversite yerleştirme tercihleri, normalde Pazar günü bitecek olan ancak mesai kavramı çerçevesinde yarın sona erecek Anadolu türü liselere tercih işlemleri. Her iki konuda da her yıl olduğu gibi Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu senede sınıfta kalarak, her iki başlıkta da eğitimden sorumlu kimliği ve görevini yapmamıştır. Her iki başlık ile ilgili takvimin işlemeye başladığı günden bu tarafa resmi internet sitesinden tek bir rehberlik yapmamış, veli ve öğrencilerine yönelik tek bir bilgi paylaşmamıştır. Halbuki bize göre asli görevleri arasında olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl genelinde tecrübeli, konu başlıkları ile ilgili yüksek seviyede donanımları olan öğretmenlerden oluşan bir birim kurarak ne yapacağını şaşıran Bir Bilen Arayan veli ve öğrencilere tercih rehberliği hizmeti verebilirdi. Bugüne kadar İl geneli Anadolu Liselerin yüzdelik oranları, sınıf sayılarının artırıldığı ile ilgili bilgileri sitesinden öğrenci ve velileri ile paylaşarak irtibat halinde olup yanlış tercihler yerine doğru tercihler yapılabilmesine zemin ve oluşabilecek hataların önüne geçebilirdi. Yine aynı şekilde her kafadan bir ses ve görüş yerine Üniversite tercihi yapacak Yüksek öğretim öğrenci adaylarına makul, mantıklı ve isabetli tercihler yapmasına imkan sağlayabilir ve konun ile ilgili birimler kurarak Nevşehir İlinin geleceğine yön verebilirdi. Kısacası gerek Yüksek Öğretim tercihlerinde, gerekse Anadolu Liseleri tercihlerinde görmedim, duymadım, Bilmiyorum mantığı ile hareket eden Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü farkındalık ve yeni hizmetlere imza atma yerine içine kapanmış hali ile ilgili başlıklarla sezonu kapatmıştır. Yazık çok yazık” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.