banner461

Ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 15 yaşında....

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin üniversitenin kuruluşunun 15. yılı dönümünü kutlayarak,  ‘Nice başarılı yıllar’ temennisinde bulundu.

banner15
Ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 15 yaşında....
17 Mayıs 2022 Salı 18:44

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin üniversitenin kuruluşunun 15. yılı dönümünü kutlayarak, ‘Nice başarılı yıllar’ temennisinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, 17 Mayıs 2007 yılında kurulan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin kuruluşunun 15. yılı dolasıyla yayınladığı mesajında, “Kuruluşunun 15. yılını kutladığımız üniversitemiz; sorumluluk bilinci yüksek  güçlü akademik kadrosu,  gelişmiş fiziki alt yapısı,  akademik, sosyal,  kültürel ve sportif alanlarda gerçekleştirdiği faaliyetleri ile şehrimize, bölgemize ve ülkemize değer üretme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yaklaşık 23 bin öğrencisi ile biri ana yerleşke olmak üzere toplam 8 farklı yerleşkede bilimsel faaliyetlerini; 10 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 4 enstitü, 18 araştırma ve uygulama merkezi ile sürdürmektedir. Nitelikli eğitim-öğretim faaliyetleri, gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları ile; şehrimiz, bölgemiz ve ülkemizin kalkınma yolunda önemli başarılara imza atan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi; kurumsal gelişimini ve hedeflerini her geçen gün artırmaktadır” dedi.

Üniversitenin kuruluşundan bugünlere gelmesinde destek ve emeği bulunanlara ise teşekkür eden Rektör Aktekin, “Kuruluşunun 15. Yıldönümü vesilesi ile üniversitemizin kuruluşu ve gelişimi için büyük destekleri bulunan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlarımız Prof. Dr. Yekta Saraç ve Prof. Dr. Erol Özvar’a, Merhum Valimiz Şinasi Kuş’a, Valilerimiz ve Milletvekillerimize, tüm kurum ve kuruluşlarımıza, çok saygıdeğer hayırseverlerimize, akademik ve idari personelimize, öğrencilerimize ve saygıdeğer Nevşehir halkına saygılar sunar; üniversitemizin 15. kuruluş yılının hayırlı olmasını dilerim. 

Nice başarılı yıllara” diye kaydetti.  

FİB Haber Merkezi olarak, üniversitemizin yıl dönümünü kutluyor, değerli Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörümüz Prof. Dr. Semih Aktekin'e başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz... 

Ayrıca, Üniversitemizin kurulmasında ki destekleri için Siyasilerimize, hayırseverlerimize ve emekleri geçen herkese teşekkür ediyoruz.

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli ÜniversitesiNevşehir Üniversitesi adıyla 17 Mayıs 2007 tarihînde hizmete giren 17 üniversiteden biridir. 

Ana yerleşke Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Ürgüp, Avanos, Gülşehir, Hacıbektaş, Acıgöl ve Kozaklı ilçelerinde de fakülte ve meslek yüksekokulları bulunmaktadır.

7 Kasım 2013 tarih ve 28814 sayılı resmi gazetede yayımlanan kanun uyarınca "Nevşehir Üniversitesi" ismi "Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi" olarak değiştirildi.

Biri ana yerleşke olmak üzere toplam 7 farklı yerleşkede bilimsel faaliyetlerini 4 enstitü, 8 fakülte, 2 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu ve 13 araştırma merkezi ile sürdürmektedir.

YÖK tarafından 26. 03. 2020 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü görevine vekaleten atanan Prof. Dr. Semih Aktekin, 24.06.2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 23 Haziran 2020 Tarih ve 2020/304 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Rektörlük görevine asaleten atanmıştır.

Kuruluş ve Tarihçe

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi, doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri ile eşsiz özelliklere sahip tarihi Kapadokya bölgesinin merkezi durumunda bulunan Nevşehir ilinde kurulmuştur. Fakülte’nin kuruluşu, Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kurulduğu 1984 yılına dayanmaktadır. Fakülte 1984 yılında Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı bir yüksekokul olarak kurulmuş, 2000 yılında ise doğrudan Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı bir yüksekokul statüsüne kavuşmuştur. 17 Mayıs 2007 yılında Nevşehir Üniversitesi’nin kurulması ile Erciyes Üniversitesi Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, adı bağlantısı ve statüsü değiştirilerek Nevşehir Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.

Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi ise 13 Kasım 2009 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılmış ve yerine Turizm Fakültesi kurulmuştur. Böylece Turizm Fakültesi bugünkü yapısına kavuşmuştur. Üniversitemizin adı 7 Kasım 2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6501 sayılı kanun ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olmuştur.

Nevşehir Lale Sanayi Çıraklık Eğitim Merkezinde 1984 yılında kısıtlı imkânlarla yüksekokul olarak eğitim-öğretime başlayan kurum, 1991 yılında Nevşehir’li hayırsever İsmail BAYYURT tarafından bağışlanan 11.500 m²’lik arazi üzerine inşa edilmiş olan yeni binasına taşınmıştır ve halen bu binada Turizm Fakültesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.