banner461

"Babayiğit" Nevşehir Patatesinden Çıktı…

Nevşehir’de Anka Tohumculuk ismindeki Bir Türk firması tohum ıslah çalışmalarında önemli bir adım attı.2013 Yılının ilk büyük mutluluğunun Nevşehir ve Tüm Türkiye'ye Anka Tohumculuk yaşattı.

banner15
31 Aralık 2012 Pazartesi 18:29

banner134

 Hükümetin yerli üretim için aradığı babayiğit, otomobilden önce patatesten geldi. Anka Tohumculuk firması, yerli ıslah patates tohumunun üretim onayını aldı. 'Sultan Ecem' adı verilen tohum, ilgili mercilerin incelemelerinin ardından tescillenecek. Sonrasında dünya patates tohum sıralamasına 'Türk çeşidi' olarak kaydedilecek.

Yurtdışına lisans bedeli ödermeyecek

Firmanın Genel Müdürü Nejmi İnan, söz konusu gelişmeyi duyururken, "Tümüyle yerli olan çeşidimiz 'Sultan Ecem' için tohum ithalatı yapmayacağız ve dışarı royalty (lisans bedeli) ödemeyeceğiz. Tohumun Türkiye'de ve bölge ülkelerde çok talep gören önder bir yemeklik çeşit olmasını bekliyoruz. Patates tohumunda kendine yeten bir ülke olma konusunda çok önemli bir adım attık. Gelecek sene üretim izni için müracaat edeceğimiz yeni ıslah çeşitlerimizle bunu daha da çeşitlendireceğiz." dedi.

İlk yerli ürünlerin başında “Sultan” ismi yer alacak

İlk yerli ıslah patates tohumuna kızı Ecem'in ismini verdiğini belirten İnan, Sultan isminin de bundan sonraki bütün ürünlerinin ilk adı olacağını aktardı.

Yerli ıslah patates tohumunun bulunmasında şirket ortağının yaptığı teknik yardımın büyük faydası olduğunu ancak ıslahı kendi kaynakları ile yaptıklarını anlatan İnan, ayrıca üretci firma bünyesinde bulunan Dikili Doku Kültürü Laboratuarı ve buna bağlı seralarının faaliyetlerine büyük yardımı dokunduğuna işaret etti. Bu ilk adımın ardından yeni çeşitlerin geliştirilmesi için Ar-Ge'ye ve ıslah programına büyük önem verdiklerini dile getirdi. Projeyi geliştirmek ve süratlendirmek için devlet desteğinin gerekli olduğuna temas etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nevşehirli - 10 yıl önce
tebrik ediyor başarılarının artarak devamını diliyorum.
Avatar
kaymaklı - 10 yıl önce
üretse ne olacak seneye kime satacak tohunları ciftciyi bitirdiler
Avatar
hilmi kilic - 10 yıl önce
allah sizden razi olsun necmi bey bizleri avrupata muhcat etmediniz ici avrupa da gorsun turkun de patates urettigini
Avatar
sait kaya - 8 yıl önce
tohumluk patates alabilmemiz için müracat edebileceğimiz telefon numarası da eklerseniz seviniriz