banner461

Besicilere KKKS Güncellemesi Uyarısı

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ilimizde besicilik yaparak geçimini sağlayanlara yönelik önemli bir uyarıda bulundu.

banner15
Besicilere KKKS Güncellemesi Uyarısı
18 Aralık 2014 Perşembe 16:26

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ilimizde besicilik yaparak geçimini sağlayanlara yönelik önemli bir uyarıda bulundu.

Söz konusu açıklamada, “Bilindiği gibi,"Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" 8. maddesi ile eklenen geçici 2. maddede 'Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak gerekli bildirimleri yapılmayan sığır cinsi hayvanların hareket, ölüm, kesim, işletmede zorunlu kesimleri ile yetiştiricinin kendisine ait bilgiler, 70. maddenin birinci fıkrasında belirtilen bildirim süresine bakılmaksızın 31/12/2014 tarihine kadar güncellenir.' hükmü ile yetiştiricilerimizin işletmesinde bulunan hayvanlar turkvet kayıt sisteminden cezasız olarak güncellenmektedir. Yetiştiricilerin 2014 yılı Hayvancılık Desteklemelerinden faydalanabilmelerinin temel şartlarından birisi de TÜRKVET ve Koyun-Keçi Kayıt Sisteminde (KKKS) işletme ve hayvan bilgilerini güncelletme zorunluluğudur. Fakat yetiştiricilerin bu yasal sorumluluklarını yerine getirmede aksaklıklar meydana geldiği, bu durumu önemsemedikleri için  daha sonra doğal olarak mağdur duruma düştükleri görülmektedir. İlimizde Şap aşılama programı ile beraber yetiştiricilerimizin işletmeleri ziyaret   edilmiş, işletmelerindeki hayvanlar kayıt sisteminden güncellenmiştir. Turkvet Kayıt Sisteminin güncel kalması için, işletmelerine yeni hayvan alan, işletmesinden hayvan satan, işletmesinde hayvan ölen, işletmesinden kesim için hayvan gönderen yetiştiricilerimizin güncelleme yaptırmak üzere İl/İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Cezasız güncelleme işlemi 31.12.2014 tarihinde sona erecektir. Aksi durumda 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 36. maddesinin gereğince cezalı duruma düşeceklerdir.​ Değerli Yetiştiricilerimize önemle duyurulur” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.