banner461

GTİ AŞ Genel Kurulu gerçekleştirildi

Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) AŞ Genel Kurulu, NTSO ve GTİ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif PARMAKSIZ ve TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

banner15
GTİ AŞ Genel Kurulu gerçekleştirildi
09 Şubat 2018 Cuma 18:28

banner517
banner134
Çok başarılı işler yaptıklarını ve bunun Oda borsalarımızın ortaklaşa bir başarısının olduğunu belirten PARMAKSIZ,  genel kurul hakkında yaptığı değerlendirmede  “137 Oda Borsamızın ortaklığında kurulan GTİ AŞ ülkemizin kanayan bir yarası olan gümrük kapılarını modernize ederek, hem ülke imajına, hem ihracatçıya, hem nakliyeciye, hem de yöre halkına katkıda bulundu. Dolayısı ile kazanan Türkiye oldu.” Diyerek genel kurula katılan bütün Oda Borsa başkanlarına teşekkürlerini iletti.
GTİ A.Ş Genel Kurulda 2017 yılı faaliyetleri hakkında bilgi veren PARMAKSIZ burada yaptığı konuşmasında; GTİ AŞ nin bugün ulaşmış olduğu başarı için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU başta olmak üzere, emeği geçen hissedarlara ve şirket çalışanlarına yönetim kurulu adına teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti.
“Bilindiği üzere modernizasyonu tamamlanmış olan, Habur, Cilvegözü, Kapıkule,   Hamzabeyli,  Sarp,  Nusaybin,  Halkalı, Esendere, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük tesislerinin işletmesini yürütmeye devam ediyoruz.
Hepinizin bildiği üzere şirketimiz 2005 yılında 100 milyon TL sermaye ile kuruldu. Kurulduğumuz günden 2017 yılı sonuna kadar yaklaşık 1,6 milyar TL tutarında yatırım yaptık. Buna ilave olarak 450 milyon TL’de vergi ödedik.
Şirketimiz, kuruluşundan çok kısa bir süre sonra 2010 yılından başlayarak; 2010 ve 2011 yıllarında toplam 100 milyon TL, 2012 yılında 110 milyon TL, 2013 yılında 60 milyon TL, 2014 ve 2017 yılları arasında toplam 63 milyon TL olmak üzere bugüne kadar toplam 333 milyon TL kar dağıtımı yapmıştır.
Genel kurulumuzun onaylaması durumunda, yönetim kurulu olarak bugün de şirketimiz ortaklarına 100 milyon TL kar dağıtımı yapmayı uygun buluyoruz.
Şirketimizin 2017 yılı net karı ise 140 milyon TL seviyelerinde olup Allah’ın izniyle bugüne kadarki en karlı yılımız olacaktır. Yıl sonu kapanışımızın tamamlanmasını müteakip ortaya çıkacak bilanço ve gelir tabloları olağan genel kurul öncesi siz değerli ortaklarımızla paylaşılacaktır.”
Yönetim Kurulu Başkanı PARMAKSIZ’dan sonra konuşma yapan TOBB Başkanı HİSARCIKLIOĞLU ise ;  ““Niyet hayırsa, akıbet hayır olur” diyerek, 2005 yılında bu işe hayırlı niyetle başladıklarını vurguladı.
Türkiye’nin dış ticaretinin yarısının kara gümrük kapılarından yapıldığını ama yıllarca Gümrük kapılarına yatırım yapılmadığı için, kötü koşullardan dolayı bir sürü problem çıktığını ve ek maliyetlere neden olduğunu ve bu sıkıntıyı üyelerinin çektiğini ifade eden HİSARCIKLIOĞLU, “Sınır kapılarındaki güvenlik sorunlarından dolayı bütün Türkiye çekiyordu. O dönemde hükümetimize dedik ki, ‘verin biz yapalım’. Onlar da bu camiaya güvenip verdiler. Biz bu işi hayal edip yola çıktığımızda 137 Oda ve Borsamız bizi anladı, bu işe emek ve gönül verdi. Yine kültürümüzde bir söz var: ‘Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır’ Bu birlik-beraberlik olunca bereket de geldi” dedi.
Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir proje olmadığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Çok açık söylüyorum GTİ A.Ş bugün Türkiye’nin en önemli değerlerinden, en çarpıcı başarı hikayelerinden biridir. Her şeyden önce bu başarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği camiasının vizyonunun ve birlikten doğan gücümüzün eseridir. Sizin eseriniz. Bir araya geldiğimizde neler kazanabileceğimizin, ülkemize neleri kazandırabileceğimizin en somut göstergesidir” şeklinde konuştu.
GTİ AŞ.’nin bugün kamu-özel sektör işbirliğinin en başarılı örneği haline geldiğini belirten TOBB Başkanı, sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek proje haline geldiğini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, Birleşmiş Milletler’in de bu projeyi bütün dünyaya gösterdiğini, ‘Gümrüklerinizi güvenli ve hızlı hale getireceksiniz Türkiye gibi yapın, TOBB gibi yapın’ dediklerini aktardı.
Bu kapsamda bölge ülkeleri ile çalışmaya başladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “İşte Türkiye’nin edindiği bu tecrübe ve oluşturduğu örnek modeli, İpek yolu üzerindeki ülkelere uygulayabilirsek, o zaman kazanan biz olacağız, coğrafyamız olacak. Şimdi bu amaçla bölge ülkelerinin gümrük kapılarının modernizasyonu noktasında da önemli bir noktaya geldik. İran ve Orta Asya ülkelerinde bu konuda çalışmaya başladık. İnşallah hep birlikte bunu da başaracağız” dedi.

 

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.