banner461

Hayvan yetiştiricilerine önemli duyuru

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı hazırlanmış, ilimiz Nevşehir 78 il ile beraber  şap hastalığından aşılı ariliği hedeflenen iller arasına alındı.

banner15
Hayvan yetiştiricilerine önemli duyuru
02 Ağustos 2017 Çarşamba 13:25

banner517
banner134
Ülkemizde Şap Hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen statüyü elde etmek için  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı hazırlanmış, ilimiz Nevşehir 78 il ile beraber  şap hastalığından aşılı ariliği hedeflenen iller arasına alındı. Bu nedenle 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren, Hayvan sevklerinde değişik özel kurallar getirildi.
İller arasında Besilik ve Damızlık Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Sevkleri için  Özel Şartlar Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacak. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalıdır. Sevk yapılacak büyükbaş hayvanlarda son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve ikinci şap aşısını son 6 (altı) ay içinde yapılmış olmalıdır. İlk defa aşılanmış sığır cinsi hayvanlar, rapel şap aşısı ile aşılama yapılmasından 21 gün sonra sevk edilecektir. Aşısız büyükbaş hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir. Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanlar kesimhanelere, şap aşısı şartı aranmadan sevk edilecek.

Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.