banner461

Hayvancılığa Gereken Önemin Verilmesi Milli Bir Görev

Süt Üreticileri birliği olarak ülkemizde süt tüketiminin artırılması konusunda son yıllarda gösterilen çabanın destekçisi olduklarını belirten Nevşehir Süt Birliği Başkanı Turhan, Milli Eğitim Bakanlığının okullarda öğrencilerin süt tüketimi alışkanlığı kazandırılması konusundaki uygulamasını da desteklediklerini dile getirdi.

banner15
 Hayvancılığa Gereken Önemin Verilmesi Milli Bir Görev
20 Aralık 2014 Cumartesi 16:41

banner517
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Süt Üreticileri birliği olarak ülkemizde süt tüketiminin artırılması konusunda son yıllarda gösterilen çabanın destekçisi olduklarını belirten Nevşehir Süt Birliği Başkanı Turhan, Milli Eğitim Bakanlığının okullarda öğrencilerin süt tüketimi alışkanlığı kazandırılması konusundaki uygulamasını da desteklediklerini dile getirdi.

Süt Üreticileri Merkez Birliği’nin projesi olan Okul Sütü Projesi'nin, hükümet tarafından desteklenerek uygulamaya konduğunu ifade eden Turhan, “Çocuklarımızın süt içme alışkanlığı geliştirilmiş ve onların daha sağlıklı olmaları yolunda önemli bir adım atılmıştır. Ayrıca, bu okul sütü projesi ile süt fiyatlarındaki dalgalanma da bir ölçüde giderilmiş, süt tüketiminin artması sağlanmıştır. Üreticilerimiz ve çocuklarımıza yararlı olacak böyle bir projenin siyasi malzeme yapılması son derece yanlıştır ve sütümüzün üzerinden siyaset yapılmamalıdır. Aksi taktirde bunun faturası üreticilerimize yansımaktadır. Sağlıklı, zeki nesiller yetiştirilmesi için beşikten mezara kadar süt ve diğer hayvansal proteinleri yeteri kadar tüketmenin zorunludur. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi kişi başına tüketilen hayvansal proteinle doğru orantılıdır. Ülkemizde süt gerektiği kadar tüketilmemektedir. İnşallah Okul Sütü Projesi ile bu alışkanlıklarımızı değiştireceğimizi düşünüyorum. Türkiye, sahip olduğu üretim ve nüfus potansiyeline rağmen kişi başına yıllık içme sütü tüketimi açısından AB ülkelerine göre çok gerilerdedir. Kişi başına yıllık içme sütü tüketiminin en fazla olduğu ülkeler sıralamasında Finlandiya 149 litre ile birinci, İspanya 111 litre ile ikinci, İngiltere de 108 litre ile üçüncü sırada yer alırken, Türkiye‘de ise yıllık içme sütü tüketimi henüz 5-6 litredir. Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığımıza gereken önemin verilmesi zorunlu ve millî bir görevdir” şeklinde konuştu. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
başkan - 6 yıl önce
süt birliği--keçi koyun birliği--bütün bunların adı köylüyü yolma-emeğini çalma birliği...istemiyoruz...gelen çalıp kaçıyor.....