banner461

Mesleki Yeterlilik Belgesinde Önemli Değişiklik

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin, önemli açıklamada bulundu.

banner15
Mesleki Yeterlilik Belgesinde Önemli Değişiklik
07 Ekim 2017 Cumartesi 20:39

banner517
banner134
Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin, 26 Eylül 2017 tarihli yeni tebliğ ile ilgili açıklamada bulundu. “Parmaksız açıklamasında, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklik ile birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ilk aşamada tehlikeli ve çok tehlikeli 48 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini, 26 Eylül 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan tebliğ ile de 33 mesleğin daha kapsama alındığını ifade etti.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tebliğ ile ilave edilen 33 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin 25.09.2018 tarihinden sonra çalıştırılmayacağını ifade eden Parmaksız, “TOBB’nin kurucusu olduğu Meybem A.Ş. tarafından 19 meslek için vermiş olduğumuz yetki belgesine ilave olarak 12 yeni meslekte kapsam genişletme sürecini tamamlamış olup, MYK Yönetim Kurulu onayına müteakiben kısa süre içerisinde söz konusu mesleklerde de sınav ve belgelendirme işlemlerine başlanabilecektir. Kapsam genişletme yapılan 10 meslekte sınav ve belgelendirme ücretlerinin tamamı geri ödenebilecektir.” dedi.

Bu kapsamda aşağıda yer alan mesleklerde ön başvuruların alınabileceği ve sınav ve belgelendirme sürecine başlanabileceği bildirildi.


İLAVE EDİLEN 12 MESLEK İÇİN TIKLAYINIZ.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.