banner461

Nevşehir Bölgesi Patatesleri Şirketlerin Elinde

Son yıllarda ürün üretemez hale gelen, ürettiği ürünü maliyetin çok çok altında satmak zorunda kalan, kimi zaman ise pazarlama sorunu nedeniyle ürünü çöpe dökmek durumunda kalan Patates Üreticisi adeta bölgedeki şirketlerin eline teslim edilmiş durumda.

banner15
Nevşehir Bölgesi Patatesleri Şirketlerin Elinde
28 Ocak 2013 Pazartesi 19:58

banner134

 Bu arada geçtiğimiz yıllarda yörede yaşanan Patates siğili hastalığının ardından yaşanan sıkıntıların ardından bölge Patatesi son yıllarda bölgeye çöreklenen şirketlerin adeta eline düşmüş durumda.

Söz konusu şirketlerin büyük bir bölümünün kendi üretimlerini yapıp, kendi belirledikleri fiyatlara patates ihraç etmeleri karşısında elleri kolları bağlanan yöre çiftçisinin şirketlerin yöredeki fiyat belirleme hususundaki tekeline de takılmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde hükümeti eleştiren açıklamalarda bulunarak feryatlarını duyurmaya gayret eden yöredeki patates üreticilerinin feryatlarını henüz duyup onlara kulak verende olmadı.

Üreticiler, 40 kuruşa mal ettikleri patatesleri 10 kuruşa satamadıkları gerekçesiyle eylem yapmıştı. 50 kişilik grup adına basın açıklaması yapan Refik Öztürk, 40 kuruşa mal ettikleri patatesleri 10 kuruşa satamadıklarını, patatesleri depolarda çürümeye terk ettiklerini söylemiş, çok zor durumda olduklarını belirten Öztürk, “40 kuruşa mal ettiğimiz patateslerimizi 10 kuruşa, 15 kuruşa satamıyoruz. Patateslerimiz depolarımızda çürümek üzere borçlarımızı ödeyemiyoruz. Traktörler ve hayvanlarımız icra yoluyla elimizden zorla alınıyor. Çiftçi eğlencelerde değil çalışarak batmıştır. Sonuç alamazsak en kısa zamanda bu ayın sonunda kamyonlarla patatesleri yükleyip Ankara’nın göbeğinde Kızılay’da sesimizi duyurmaya geleceğiz” diye konuşmuştu.

Haber:Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kısır döngü - 10 yıl önce
çiftçi patatesin elinde, patates şirketlerin elinde, şirketler akp nin elinde, akp çiftçinin elinde...
Avatar
enver bayram - 9 yıl önce
patates toplama işinde çalışacak 200 mevsimlik işçim var ihtiyacı olan arkadaşlar irtibata geçebilirler 5458226465