banner461

Nevşehir Kuru Fasulye Üretiminde Türkiye Dördüncüsü

"Kuru Fasulye Üretimi 2021" verileri açıklandı. Buna göre, Nevşehir, kuru fasulye üretiminde Türkiye dördüncüsü oldu.

banner15
Nevşehir Kuru Fasulye Üretiminde Türkiye Dördüncüsü
24 Mart 2022 Perşembe 20:10

banner517
banner134

Nevşehir kuru fasulye üretiminde 34 bin 589 ton ile Türkiye dördüncüsü oldu.

Peki, Sofralarımıza kuru fasülye hangi illerimizden geliyor? (2021 yılı üretimi)

Türkiye: 305.000 ton

1-Niğde: 70.905 ton
2-Konya: 57.285
3-Bitlis: 41.703
4-Nevşehir: 34.589
5-Karaman: 27.724
6-Kayseri: 9.343
7-Aksaray: 6.337

"YAK TANDIRI, KIR SOĞANI, KOY AĞBAKLAYI..."

Siz hiç Nevşehir'de çömlekte Derinkuyu ağ paklası yediniz mi?

Coğrafi işaretli ürünler arasında yer alan "Derinkuyu Kuru Fasulyesi" ile yapılmış çömlekte ağpakla yemediyseniz çok şey kaybettiniz demektir.

Nevşehirli olupta Derinkuyu'da yetişen, Avanos çömleği ile tandırda pişirilen ağ baklasından yemeyenimiz ya da sevmeyenimiz yoktur.

'Fakirin eti" olarak nitelendirilen ve hemen hemen her evin tenceresinde kaynayan kuru fasulye'nin Nevşehir Derinkuyu'da ki lezzetine Türkiye'de başka hiç bir yerde bulamassınız. Tabi çömlekte kuru fasulyenin yanında, "turşu, yufka ve soğan" üçlüsünü de eksik etmeyeceksiniz. Eğer bir de tahta kaşığınız varsa yanında işte o zaman muhteşem bir lezzet sizi bekliyor.

Nevşehirli olupta Derinkuyu'da yetişen, Avanos çömleği ile tandırda pişirilen ağpaklasından yemeyenimiz ya da sevmeyenimiz yoktur...

Nevşehir Derinkuyu bölgesinde yetiştirilen ve doyuruculuğu, bol enerji vermesi ve tabii ki ekonomik olması nedeniyle en çok tercih edilen gıdalar arasında başı çeken kuru fasulye aynı zamanda tam bir protein deposu.

Meşhur Tandır Fasulyesi sizi Nevşehir’de bekliyor.

Nevşehir Yöresinde kuru fasulyeye ağpakla denir. Beyaz fasulye, yağ ve kemikli et karışımı bir çömleğe konur. Çömlek yufka ekmeğinin pişirildiği tandıra gömülür. Gömülü olduğu yerde üç dört saat ağır ateşte pişer. Yanında isteğe göre kuru soğan, turşu, yufka tahta kaşık ile yenilir.

Avanos Çömleği Ayrı Bir Tat Katıyor...

İşte Nevşehir'in meşhur yöresel lezzetlerinden tandırda pişirilen çömlekte ağpakla'nın yani Kuru fasulyenin tarladan sofraya uzanan lezzet yolculuğu...

 ''Lezzetin sırrı Istranca Avanos Çömleğinde saklı''
Malzemeler:
2 su bardağı kuru fasulye,
2 adet kuru soğan,
1 yemek kaşığı salça,
1 yemek kaşığı tereyağı,
Kaburga veya kemikli et,
Pul biber,
Tuz
Ya­pı­lı­şı:
Fa­sul­ye bir ten­ce­re­de ayık­la­dık­tan son­ra haş­la­nır. So­ğan yağ ile kav­ru­lur; sal­ça­sı ila­ve edi­lir. Top­rak­tan ya­pı­lan çöm­le­ğe fa­sul­ye, so­ğan, ka­bur­ga, tuz ve bi­ber ko­nur. Üze­ri­ne su­yu ila­ve edi­lir. Çöm­le­ğin ağ­zı ka­pa­tı­lır. Sa­man ile ya­kı­la­rak har­lan­mış tan­dı­ra köz­le­rin ara­sı­na bı­ra­kı­lır. Tan­dı­rın ağ­zı ka­pa­tı­lır. 4-6 sa­at son­ra tan­dır­dan çı­ka­rı­lır, so­ğu­ma­ya bı­ra­kı­lır. Üze­ri­ne eri­til­miş te­re ya­ğı dö­kü­lür ve ser­vis ya­pı­lır.

Eee ne demişler tandırda pişer bize de düşer... Afiyet olsun...

Uzmanlar, kuru fasulyenin mucizevi faydalarını şöyle sıralıyor: Kemik yapısını güçlendirir - Güçlü bir kemik yapısı için sofralarınızdan kuru fasulyeyi eksik etmeyin. - Karaciğer yetmezliği, böbrek taşları, kalp çarpıntı ve idrar tutukluğuna kadar birçok rahatsızlığın ilacıdır. - İçerisindeki lif nedeniyle kötü kolesterolu düşürür. Bu lifler kalın bağırsakta barınır ve kalsiyum ilk sırada olmak üzere önemli minerallerin emilimine fayda sağlar. Günde 1 fincan ölçüde kuru fasulye yemek 6 hafta sonunda kolesterol seviyesini yüzde 10 oranında düşürür. - Bağırsakları çalıştırır. Kabızlığı ve şişkinlik hissini giderir. Fasulye leptin hormonu salınımını sağlar. Bu hormonun salgılanması da tokluk hissi sağlar ve iştahı önemli ölçüde bastırır. Kalp krizini önler - Kalp ve damar tıkanıklığa karşı koruyucudur. Bu sebeple kalp hastaları tüketebilirler. Ayrıca lifli bir gıda olduğu için de kalp krizini de önler. Hipertansiyona karşı koruyucudur. Yüksek olan tansiyonu düşürmekte oldukça etkilidir. Günlük 12-33 gram lif alımının kan basıncını düşürdüğü gözleniyor. Ayrıca, lifli gıdanın kalp krizi ölümlerini yüzde 27 azalttığı biliniyor. Hamileler tüketmeli - Folik asit ve demir içeriğinden çok zengin olması nedeniyle gebelik döneminde tüketilmelidir. Bebek ve anne sağlığı için bol bol tüketmekte fayda var. - Vücudun enerji ihtiyacını karşılamasının yanı sıra zihin ve beden yorgunluğunu giderir. - Kemik yapısını güçlendirir ve vücudun gelişimini destekler. Gelişim çağındaki çocuklara faydalıdır.Eee ne demişler tandırda pişer bize de düşer...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.