banner461

Nevşehir SGK'dan UYARI; “Kayıtdışı çalışmayın, çalıştırmayın”

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı, Kayıt dışı istihdamın Etkileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

banner15
Nevşehir SGK'dan UYARI; “Kayıtdışı çalışmayın, çalıştırmayın”
28 Ekim 2021 Perşembe 16:40

banner517
banner134

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı, Kayıt dışı istihdamın Etkileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.  

Bilindiği üzere “Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Yani sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir.” dedi 

Baltacı; Kayıt dışı istihdamın, toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi yanında çalışanlar, işverenler ve devlet açısından birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır. Çalışanlar üzerindeki en büyük etkisi, Kayıt dışı çalışan işçinin emekli olma hakkı olmadığı gibi ücret ve diğer sosyal haklar konusunda da Kanunların sağladığı korumadan yoksun kalmaktadırlar” dedi ve İşverenlerin üzerindeki etkisini de şöyle sıraladı “kayıt dışı sigortalı tespit edilen işyerlerinin yararlanmakta olduğu sigorta prim teşvikleri durdurulur, Devlet ve özel sektör tarafından sağlanan teşvikler ile hibe ve kredi avantajlarından faydalanamaz ve 5510 Sayılı kanuna göre idari para cezalarıyla karşılaşılabilir” dedi.  

Tüm bunların yanında kamu yönetimi üzerinde etkilerine de değinen İl Müdür Baltacı, Vergi ve prim kaybına, sosyal güvenlik açığına, Sosyal güvenlik sisteminde çalışan/emekli dengesinin bozulmasına ve Primsiz ödemelerin artmasına neden olacağını vurguladı. 

Kayıt dışı istihdam konusunda, “ALO 170 ve CİMER üzerinden şikayet ve ihbar yapılabildiği gibi il müdürlüğümüz veya sosyal güvenlik merkezlerimizden de bilgi alınabilir” dedi  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.