banner461

NTSO’da Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuruları Başladı

Nevşehir Ticaret Ve Sanayi Odası’nda Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuruları Alınmaya Başlandı.

banner15
NTSO’da Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuruları Başladı
25 Mart 2022 Cuma 11:20

banner517
banner134

Nevşehir Ticaret Ve Sanayi Odası’nda Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuruları Alınmaya Başlandı.

14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik ile kuyum ticareti yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti.

14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “KUYUM TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK” 6. Maddesinde

“Yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar

MADDE 6 – (1) Kuyum işletmesine yetki belgesi verilebilmesi için;

  1. a) Meslek odasına kayıtlı olunması,
  2. b) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması ve yetki belgesi başvuru tarihi itibarıyla vergi dairesine vadesi geçmiş borcunun bulunmaması,
  3. c) Meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması,

ç) Kuyumcunun veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan en az bir personelinin ilgili ustalık belgesine veya Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekmektedir.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar Mesleki Yeterlilik Kurumunun Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması gereken mesleklerde vermiş olduğumuz belgelere Kuyumcu (Perakende) Seviye-4 Yeterlilik Belgesi’de eklenmiş olup Odamızca başvurular kabul edilmektedir.

Adayların hazırlaması gereken evraklar, başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf, 1 tane kimlik fotokopisi ve sınav ücretinin yattığına dair dekonttur.

Sınav ve belgelendirme ücreti 1.300 TL dir. Adayın 3 defa sınava girme hakkı vardır. Aday başarılı olduğunda 250 TL ( 2022 yılında belge ücreti MYK tarafından 250 TL olarak belirlenmiştir.) belge ücreti alınacaktır.

Kuyumcu Seviye 4 mesleği AB Hibe kapsamındadır. ( AB Hibeden adaylar 1 defa yararlanabilir. Emlak ya da galerinden AB Hibeden yararlandı ise Kuyumcu için yararlanamaz. TC Vatandaşları AB Hibeden yararlanabilir.)

Adaylar yazılı ve uygulama olmak üzere 2 aşamadan sınava alınmaktadır. Yazılı sınav Odalarımız eğitim salonlarında, uygulama sınavları ise Kuyumcularda yapılabilmektedir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.