banner461

NTSO’da 'Mesleki Eğitimi Tanıtma Ve Yaygınlaştırma Projesi ' Tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi” tanıtım toplantısı Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşti.

banner15
NTSO’da 'Mesleki Eğitimi Tanıtma Ve Yaygınlaştırma Projesi ' Tanıtıldı
10 Mart 2021 Çarşamba 12:16

banner517
banner134

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi” tanıtım toplantısı Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Cengiz Yıldız, Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, Nevşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Pınarbaşı, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İ. Hakkı Aydoğan, Organize Sanayi Bölge Müdürü M. Samet Kafalı ve Nevşehir İş Dünyası temsilcileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Murat Demir gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayabilmesi, küresel rekabette yerini alabilmesi, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için mesleki eğitimin daha verimli hale getirilmesinin elzem olduğuna vurgu yapan Demir; “Hele bir de ülkemizin nitelikli insan gücü ihtiyacı düşünüldüğünde, kaliteli mesleki ve teknik eğitime yönelik stratejiler ve politikalar büyük önem kazanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda bu gerçekten hareketle mesleki eğitimin gelişmesine yönelik ihtiyaç odaklı pek çok projeyi hayata geçirdi. Bizler de Nevşehir Millî Eğitim Müdürlüğü olarak mesleki eğitimin yarınlarımız için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz.” Dedi.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Cengiz Yıldız ise mesleki eğitimin Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınması için büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Yıldız konuşmasında; “Bugün burada, Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Bilgilendirme toplantısını gerçekleştirmek için bir araya geldik. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da söylediği gibi Meslek Lisesi, Memleket Meselesidir. Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak Meslek Liselerine çok önem veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla hayata geçirilen, Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolünün iş dünyası açısından ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Nitelikli İş gücü yetiştirme konusunda bizler de elimizden geleni yapmak için hazır olduğumuzu belirtmiştik.

İmzalanan protokol gereği odamız himayesine verilen Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde önceki yıllarda daha düşük olan doluluk oranı, oda olarak bizim de katkılarımızla 2020-2021 eğitim öğretim sezonunda artış gösterdi.

Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan hibe alınan “Gençler Geleceği Tasarlıyor” projesinde Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ortaklık yaparak öğrencilere tasarım yeteneklerini geliştirebilmeleri için Sanal Gerçeklik Tasarım Atölyesi kurduk. Başarılı öğrencilere burslar verdik. Eğitim destekleri verdik. Bunun gibi daha pek çok alanda Nevşehir’in Mesleki Eğitimi’ne katkı sağlamaya, sanayicilerimizin nitelikli işgücü ihtiyacına çözümler üretmeye devam edeceğiz. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür eder, toplantımızın hayırlara vesile olmasını dilerim.”Dedi.                              

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ise konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitime büyük önem verdiğini ve bu kapsamda çok önemli çalışmaların hayata geçirdiğini belirtti.

Bu kapsamda mesleki eğitim merkezlerinin altyapısının güçlendirildiğini ve mesleğin uygulayarak öğrenilmesi konusuna büyük önem verildiğini belirten Akgül; “Kanuni düzenleme ile birlikte daha önce yaygın eğitim kurumu olarak faaliyet gösteren mesleki eğitim merkezlerimiz örgün eğitim çatısı altına girdi. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ile birlikte mesleki eğitim merkezlerinin altyapısında ciddi anlamda iyileştirmeler gerçekleştirdik. Ağacı dikerken elimizin toprağa değmesi lazım. Bu kapsamda düşünecek olursak; Ahilik sisteminde de olduğu gibi mesleğin bizzat uygulayarak iş ortamında kazanılması gerekiyor. Biz de tüm kurgumuzu bu şekilde yaparak yeni çıraklık sistemi diyebileceğimiz bir sistemi ve bu kapsamda METYAP’ı oluşturduk. Paydaşlarımız; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, UNİCEF ve İLO ile bakanlık olarak bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah, bu toplantımız Nevşehir ilimiz ve tüm mesleki eğitim camiamız için hayırlara vesile olur.” İfadelerini kullandı.

Akgül’ün konuşmasının ardından Uzman Öğretmen Aydın Yavşancı tarafından Mesleki Eğitim Merkezleri Tanıtımı ve Faaliyetleri konulu sunum gerçekleştirdi.

Akgül, İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Demir ve Yıldız, programın son bölümünde katılımcıların sorularını yanıtlayarak, görüş, öneri ve talepleri dinledi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.