banner461

NTSO’dan Nakliyeci Yetki Belgesi Uyarısı

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığından yapılan açıklamada, özellikle hayvan nakli yapan sürücülerin nakliyeci yetki belgesi almaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

banner15
NTSO’dan Nakliyeci Yetki Belgesi Uyarısı
30 Temmuz 2013 Salı 13:32

banner517
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığından yapılan açıklamada, özellikle hayvan nakli yapan sürücülerin nakliyeci yetki belgesi almaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

Konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle; “24.12.2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması yönetmelik” 31.12.2013 tarihinde yürürlüğe girecek olup, bahse konu yönetmelik ile canlı hayvan nakil aracı sürücü ve bakıcılarına, “Sürücü/Bakıcı Yeterlilik Belgesi” hayvan nakliyesi ile uğraşan nakliyecilere “Nakliyeci Yetki Belgesi” hayvan refahı ve korunmasına ilişkin standartları taşıyan nakil araçlarına “Nakil Aracı Onay Belgesi, alma zorunluluğu getirilmiştir. Veteriner Sağlık Raporu tanziminde ve nakil esnasında bahse konu belgeler aranacaktır. Bahse konu belgeler için müracaatlar yönetmelikte belirtilen belgelerle birlikte 1 Ekim 2013 tarihine kadar Nevşehir İl Müdürlüğüne yapılacaktır. Nakliyeci sürücü ve bakıcılar için 21.10.2013 tarihinde eğitim kursları düzenlenecek olup sınavda başarılı olanlara tanzim edilecektir. Yeterlilik Belgesi almak isteyen nakliyeciler, sürücü ve bakıcılar müracaatlarını 01.10.2013 tarihinde önce tamamlaması gerekmektedir.Hayvan Nakli yapan nakliyeciler il müdürlüğü tarafından verilmiş bir yetki olmadan nakliyeci olarak çalışamaz. Yetki Belgesinin bir sureti hayvanlar nakledilirken il/ilçe müdürlüğüne ibraz edilmek zorundadır. Yetiştiriciler yetki verilmiş nakliyecilerin dışında bir kişi ile hayvan nakil sözleşmesi ve taşeronluk anlaşması yapamayacaklardır. Aynı zamanda nakil sırasında bakıcılar ile nakil araçlarının sürücüleri de
bakıcı/sürücü yeterlilik belgesi ile nakil işlemi yapabileceklerdir. Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler evcil hayvanların taşındığı bir karayolu nakil aracını kullanamayacak veya burada bakıcı olarak görev lamayacaklardır. Yeterlilik Belgesinin bir sureti hayvanlar nakledilirken il/ilçe müdürlüğüne ibraz edilmek zorundadır. Yönetmelik ile uzun karayolu hayvan nakliyesi yapacak nakliyeciler nakil araçlarına “Nakil Aracı Onay Belgesi” almaları zorunluluğu getirilmiştir. Nakliyeci Yetki Belgesi, Bakıcı/Sürücü Yeterlilik Belgesi, Nakil Aracı Onay Belgesi almak isteyen nakliyeciler, sürücüler, bakıcılar, araç sahipleri il müdürlüklerine gerekli belgelerle birlikte 1 Ekim 2013 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir. Belgeleri tam olan başvuru sahipleri 21.10.2013 tarihinde il müdürlüğünde açılacak olan eğitim kursuna katıldıktan sonra yapılacak sınavda başarılı olanlara belgeleri verilecektir. Nakliyeci Yetki Belgesi İçin Müracaatlarda Sekiz saatten kısa süreli mesafelerde nakliyecilik yapacak nakliyeciler; Bu yönetmelik hükümlerinin yerine getirilmesine imkan verecek yeterli ve uygun personel teçhizat ve çalışma prosedürlerine sahip olduklarını ortaya koymaları İşyeri merkezlerinin ya da temsilciliklerinin başvurunun yapıldığı ilin idari sınırları içerisinde bulunması, Nakil sırasında uyulması gereken kurallar kılavuzlarını hazırlamaları

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca verilmiş taşımacılık yetki belgesine sahip olması şartları aranacak. Sekiz saatten uzun süreli mesafelerde nakliyecilik yapacak nakliyeciler yukarıda belirtilen şartlara ek olarak; Uzun yolculuklarda görevlendirilen tüm sürücü ve bakıcılar için sürücü ve bakıcı yeterlilik belgeleri, Uzun yolculuklar için kullanılacak tüm karayolu nakil araçları için yönetmelikte öngörülen biçimde geçerli onay belgeleri, Nakliyecilere sorumlulukları altında bulunan karayolu araçlarının hareketlerini izleyip kayıt etme ve uzun yolculuklar sırasında sürücülerle istenildiği vakit temas kurmalarına imkan veren prosedürlere ilişkin ayrıntıları Acil durumlarda uygulanmak üzere geliştirilmiş acil durum planlarını, tamamlamaları koşuluyla yetki belgesi verilecektir.

Sürücü/Bakıcı Yeterlilik Belgesi İçin Müracaatlarda; T.C. kimlik numarası beyanı, sürücü yeterlilik belgesi için başvuranların sürücü belgelerinin fotokopisi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilmiş sürücü mesleki yeterlilik belgesi ibraz edilecektir.

Uzun Yolculuklarda Nakil Yapacak Karayolu Nakil Aracı için Nakil Aracı Onay Belgesi Müracaatı İçin; T.C.kimlik numarası beyanı, Araç ruhsatının fotokopisi ile dilekçeli müracaatı aranacaktır. Tüm karayolu nakil araçlarında yönetmelikte belirtilen özellikler aranacak olup araç tanzimi yönetmeliğe göre gerçekleştirilmiş olmalarıdır”.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.