banner461

“Pomza Cari Açığı Kapatabilir“

Nevşehir yöresindeki bims (pomza) yatakları, kalite açısından dünya standartları üzerinde. Başta inşaat sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılan pomza madeninin iyi değerlendirilirse cari açığı kapatabileceği belirtildi.

banner15
12 Aralık 2014 Cuma 18:36

banner517
banner134
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinden Prof. Dr. Lütfullah Gündüz, Başta inşaat sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılan pomza madeninin iyi değerlendirilirse cari açığı kapatabileceği söyledi.

Başta inşaat sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılan pomza madeninin dünyadaki rezervlerinin yüzde 45'i Türkiye'de. İşin uzmanından, 'iyi değerlendirilirse cari açığı kapatabilir' açıklaması geldi.

 

 

Pomza madeni, diş macunundan tarıma, savunma sanayinden inşaat sektörüne kadar birçok sektörün hammaddesi durumunda. Madenin, farklı endüstriyel alanlarda değerlendirilmesi halinde Türkiye'nin cari açığını bile kapatabilecek bir gelir elde edilebileceği ileri sürüldü.

 

İddianın sahibi, bu alanda uzman biri İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Lütfullah Gündüz. Prof. Gündüz, dünya rezervlerinin yüzde 45'nin Türkiye'de olduğu pomza için üniversite bünyesinde kurulan araştırma uygulama merkezinin müdürü.Hürriyet'in haberinde, Pomza ile ilgili, "Bugün kullandığımız diş macunlarının büyük bir çoğunluğunda pomza taşı beyazlatıcı hammadde olarak yer alıyor. Avrupa’da belediyelerin bir kısmı içme sularının arıtılmasında pomzayı ana filitrasyon malzemesi olarak değerlendiriyor. Ziraat sektöründe topraksız tarımın çok önemli olduğu koşullarda seracılıkta, çölleşmiş bölgelerde toprak yerine kullanılıyor" diyen Prof. Gündüz'ün, madenin asıl ekonomik değerinin nanoteknoloji ürünlerin yapılmasında ortaya çıktığını belirtti.

 "CARİ AÇIĞI KAPATIR"

Prof. Dr. Gündüz, "Türkiye’nin en büyük sıkıntılarının başında cari açık geliyor. Pomza, endüstride farklı alanlarda değerlendirildiği takdirde çok önemli bir katma değer sağlayacak ve tek başına cari açığın kapatmasını sağlayacaktır" dedi.Ayrıca, 2011 yılı verilerine göre ponza ihracatının 500 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğinin, söz konusu ürünün işlenmesi halinde bu rakamın 20-25 milyar dolara çıkarılabileceğinin hesaplandığının kaydedildiği haberde şu bilgilere yer verildi:

Dünyadaki toplam pomza rezervinin yüzde 45'lik bölümünün Türkiye'de bulunduğu tahmin ediliyor. Rezervler Türkiye'de İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yoğunlaşmış durumda. Mevcut yataklar Orta Anadolu’da özellikle Nevşehir Ürgüp Avanos ve Kayseri’nin Talas-Tamarza-Develi bölgesinde yoğunlaşmış. Ayrıca Bitlis, Van, Ağrı, Kars, Ankara, Isparta ve Muğla illerinde de yoğun pomza yatakları bulunuyor.


Nevşehir yöresindeki bims (pomza) yatakları, kalite açısından dünya standartları üzerinde olduğunu belirten Ertaş Grup ve Blok Bİms Yönetim Kurulu Başkanı Musa Ertaş ta bakın Pomza ve kullanım alanlarına ilişkin olarak TRT sabah kuşağında bize hangi bilgileri aktarıyor.Gelin birlikte izleyelim... (HÜRRİYET)


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Hulusi Katyencioğulları - 7 yıl önce
Biz ne yapıyoruz Çardak'tan tırını 90 liraya satıyoruz...
Avatar
mustafa göktürk - 7 yıl önce
ham madde olarak satma biriket sat aksaraylı senden ucuza satıyor onun sattıgı fiyat senin maliyetin sen ham madde vermesen oda imalat yapamaz
Avatar
kaymaklılı ali - 7 yıl önce
ben buradan tarımve köyişleri bakanlığını uyarıyorum pomza çıkaran şirketler yapması gereken doğaya dönüşüm projesini yapmayrak verimli tarim razilerini adeta köstebek yuvasina çevirmişler araziler pomza uğruna tarimdan çikarilmiş ilgilenen vatan severler görevlerini yapmamaktadirlar ilgililere duyrulur bu şirketlerin yapmiş olduğu vatan hainliğidir.