banner461

Ürgüp'te ''Ekonomiye Değer Katanlar'' Ödül Töreni Düzenlendi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) düzenlediği ''Ekonomiye değer katanlar'' ödül törenine katıldı. 

banner15
Ürgüp'te ''Ekonomiye Değer Katanlar'' Ödül Töreni Düzenlendi
11 Ağustos 2017 Cuma 22:38

banner517
banner134
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) düzenlediği ''Ekonomiye değer katanlar'' ödül törenine katıldı. 

Törene, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TüfenkçiTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Ebubekir Gizligider, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Daire Müdürleri, Belediye Başkanları,Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim kurulu üyeleri ile iş ve siyaset dünyasından çok sayıda seçkin davetli katıldı.


Bakan Tüfenkci, Ürgüp Dinler Otelde'ki ödül töreninde yaptığı konuşmada, iş adamlarının ekonomik faaliyetleri kadar güveni, inancı ve girişimci cesaretinin, Türkiye'yi dünyanın sayılı ekonomilerinden olmasını sağlayacak en önemli güçlerden biri olduğunu söyledi. 
 
Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
''15 Temmuz'a rağmen en hızlı büyüyen ekonomilerden olduk. 2016'nın tamamında sergilediğimiz yüzde 2,9'luk büyüme performansı ile dünyanın 17'nci, Avrupa'nın da 6'ncı büyük ekonomisi konumundayız. 2002'den bu yana Türkiye ekonomisi, küresel krize rağmen her yıl ortalama yüzde 5,6 büyüdü. 2002'den 2016 sonuna kadar Türkiye ekonomisi reel olarak yüzde 115 büyüme kaydetti. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıçrama yılı olarak işaret ettikleri 2017 yılına ise yüzde 5 gibi yüksek bir büyüme oranı ile başladık. 2017'nin devamında bu rakamı daha yukarılara beraber çekeceğiz." 
 
15 Temmuz hain darbe girişiminin ekonominin tüm alanlarında olduğu gibi dış ticaret alanında da Türkiye'ye ağır faturalar ödettiğini belirten Bakan Tüfenkci, ''2016 yılının temmuz ayında ihracatın yüzde11,5 azalırken, dış ticaret hacminde ise yüzde 16,4 daralma görüldü. 2016'nın son 2 ayından itibaren ihracatımız parlak bir performans sergiliyor. Bu yılın ilk 6 ayında ihracatımız yüzde 8,2 gibi güçlü bir artış yakaladı. 2002 yılında 31 bin 731 firma ihracat yapmışken, 2016 yılı itibariyle 66 bin 951 firma ihracat yaptı. Yani ihracatçı sayımızı 2 katından daha fazla artırdık. 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde ise 46 bin 751 firma ihracat yaptı." dedi.
 
Bakan Tüfenkci, ekonomide son dönemde arka arkaya gelen rakamların Türkiye'nin iyi durumda, üretimin çarklarının da hızlı bir şekilde dönmekte olduğunu gösterdiğini kaydetti. 
 
TOBB  Başkanı Rifat Hicarcıklıoğlu ise Ürgüp ilçesinin cazibesinin arttığını anlatarak, şöyle konuştu: 
 
''Ürgüp ilçemiz geleceği, geçmişi gibi parlak olacak inşallah. İş dünyasında güzel gelişmeler yaşanırken sıkıntılar da var. Ama hepsini aşacak iradeye ve imkana sahibiz. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz. Odalardan gelen talepler sonrasında neler yapıldı? Bakanımız hepsinde inisiyatif aldı, hayata geçmesini sağladı. Teşekkür ederiz. Ürgüp'te her firma bir yıldız. Her birine madalya takmak lazım. Hamaset olsun diye söylemiyorum. Dünyada bu kadar sıkıntı varken hem ayakta kalıp hem de böyle dereceye girmek her babayiğidin harcı değil."
 
Ürgüp TSO Başkanı Ahmet Aydın'ın konuşmanın ardından etkinlik, ''Ekonomiye değer katan'' işadamlarına ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.